Úvod Scénáře Spoilery Povídky Obrázky Různé Odkazy

Tělo a duše

Elyse Holden, překlad: Petr Říhánek


Předcházející části...

9

Joey

Je to zpět. Všechny pochybnosti a obavy, co o sobě mám. Klidně chrápe, hlavu zabořenou v polštáři, jednu ruku neformálně ovinutou kolem mého pasu. Trápí mě otázka, která vždy sídlí jen těsně pod povrchem. Rozhodla jsem se správně? Vrátila jsem se k Paceymu, protože jsem se bála? Protože já se pořád bojím tolika věcí. Bojím se, že nikdy opravdově nedospěji, bojím se, že život, který chci, a klid, po kterém toužím, mi budou navždy těsně unikat, a bojím se, že je to se mnou natolik špatné, že nebudu mít nikdy funkční vztah.

A včera večer jsme se políbili. Neexistuje nic, co by od toho dokázalo odpoutat mé myšlenky. Věřte mi, zkoušela jsem to. Myslela jsem na práci, pokoušela jsem se myslet na matiku, a dokonce jsem si zkoušela vzpomenout na jména všech, kteří ten semestr, co jsem studovala v Paříži, bydleli na internátu na mém patře. Ale myšlenky se mi vždy vrátí k Dawsonovi, což mě dovede zpět k tomu polibku. Ale proč by se mi myšlenky nevracely k Dawsonovi? Byl důležitým faktorem v mém životě tak či onak od dětství. Dokonce jsem se pokoušela myslet na Paceyho, ale to jen zavedlo mou mysl zpět do zakázaného království Dawsona Leeryho.

Kdyby nás teď někdo viděl, myslel by si, že jsme milenci, možná dokonce manželé. Hlavou mu spočívám na hrudi a on má ruku kolem mého pasu. Byli jsme tak, když jsem se vzbudila. A jsme ve spodním prádle, což mě k smrti vyděsilo, když jsem se vzbudila. Pak jsem si vzpomněla, jak jsme opilí vklopýtali do jeho domu, vzájemně jsme se nazdařbůh podepírali a tak se nakonec dostali do jeho ložnice. Jen jsme ze sebe shodili oblečení, klesli na postel a téměř okamžitě usnuli.

Ale zjev může klamat, zvláště když jde o mě a Dawsona. Ale myslím, že takto by to bylo, kdybych si vybrala Dawsona. Byla bych tam, kde jsem teď, v jeho náručí. Tak v čem je rozdíl? Co můžu říct, jediná věc, která odlišuje Dawsona a mě od jiných párů, je sex. Samozřejmě, ten jsme zažili rovněž. V druháku na vysoké a pak skoro v páťáku, když nás přistihla Gale. Tu noc jsme byli příliš opilí, než abychom se styděli, nebylo to pokuřující až do následujícího dne, kdy na nás Gale během vánoční večeře neustále mrkala. Skoro jsme se s Dawsonem dali dohromady, ale pak jsem zpanikařila, měla jsem strach, že se jen bojím jít dál. Vysoká byla téměř u konce a strach, že visím na Dawsonovi (má metafora pro minulost), byl zdrcující. V tu chvíli, kdy jsem Dawsonovi řekla, že si myslím, že bychom měli zůstat jen přátelé, jsem toho litovala, ale to už bylo příliš pozdě.

Během následujících let došlo k pár dalším podobným příhodám jak s Dawsonem, tak s Paceym. Ano, teď to dokážu přiznat, hrála jsem si s nimi. Vždy tu byl nevyslovený příslib, že mě nakonec mohou získat. Není divu, že Jen z mého milostného života učinila předmět svého posledního přání, myslím, že jen chtěla ze záhrobí trochu klidu. Ale vážně, jak sobecká jsem to byla? Prostě jsem předpokládala, že řeknu ‘fajn, hoši, jsem připravena si vybrat‘ a oba budou dychtivě očekávat jakoukoli kostičku, který jejich směrem možná hodím. Dawson šel dál, tím jsem si jistá. Viděla jsem pohledy, které mu včera věnovala ta Rebecca. Způsob, jak hluboce se na Dawsona dívala, mi v těle zapálil veškerá čidla žárlivosti. Vím, že s ní spal. Nic neřekl, ale poznala jsem to. Viděla jsem mu to na očích. Po většinu času ji ignoroval. Nevím, jestli je v práci takto nevšímavý, nebo jestli se jen cítil divně být zároveň s ní a se mnou. Ať tak či onak, většinu času strávil zalezlý v rohu hovorem se mnou. Oba jsme byli opilí a dotýkali jsme se více, než je u nás obvyklé. Má pověstná žárlivost se samozřejmě ujišťovala, že Rebecca vidí, jak se k sobě máme. Ano, jsem mrcha. Nevím úplně, o co mi jde, nemyslím, že ho chci, ale ani nechci, aby ho měla jiná. Uvědomuji si, jak je to k Dawsonovi nefér. Že já mohu být s Paceym a očekávat, že mu to nebude vadit, zatímco já ani nechci, aby si povídal s ženou, kterou ani neznám, protože mám tušení, že spolu spali. Pokud je to tak, pak jsem skutečně mrcha. Všechno to analyzování mi ještě zhoršuje tupou bolest hlavy. Ale musím přiznat, že jsem v terapii už hodně pokročila. Než jsem s ní začala, ani bych se nepokusila propracovat se pocity žárlivosti nebo otázkou zda a proč jsem utíkala. A i pokud k Dawsonovi stále chovám city, co by na tom sešlo? Šel dál a Paceyho by to zabilo. Dawson si beze mě jako partnerky poradí, ale kdybych opustila Paceyho, pochybuji, že by to dokázal zvládnout.

Ale včera večer jsme se políbili. Byla to čistá náhoda, ale nemohla jsem si pomoct a bylo mi to příjemné. Stále to mezi námi jiskří, cítila jsem to a vím, že Dawson také. Nebyla jsem to jen já, kdo se do toho polibku ponořil. Pro takhle brzy ráno je toho všeho na mě příliš. Možná se jen budu ještě chvíli slunit v pocitu spočívat mu v náručí.


Dawson

Je to zpět. Všechna láska, kterou k ní cítím, mě opět zaplavila v jedné mohutné vlně polibku. Ne že bych ji stále nemiloval už předtím, ale téměř jako bych zapomněl na plnou sílu ukrytou za těmi city. Je to tak dlouho, co jsme se naposledy políbili, myslím opravdu políbili, že jsem téměř zapomněl, jak strašně hypnotické umějí naše polibky být. Ne že by ten polibek včera večer byl vášnivý nebo žhavý, alespoň ne pro náhodného pozorovatele. Ten polibek byl bota, vtip. Ale cítil jsem přeskočení elektrické jiskry z jejích rtů na mé a zpět a vím, že ona také. Jak to vím? Měla to v očích. Mluvily ke mně tak zřetelně, jako bych to sledoval na televizní obrazovce.

A teď ležíme tady. Ruku mám kolem jejího pasu a ona se mi opírá o hruď, mám své staré trenýrky a ona černé ladící prádlo. Naše těla se nějak musela v průběhu noci najít, protože takto jsme určitě neusnuli. Domů jsme vklopýtali opilí, shodili oblečení a padli do postele. Přesto si má část nemůže pomoct a myslí na to, že takto by to bylo, kdyby si zvolila mě. Byla by tady, v mém náručí. Sem patříme. Tak jaký je v tom rozdíl? Pokud bychom k sobě patřili úplně, líbal bych jí teď něžně rameno a přesouval se ke krku. Joey by se otočila a pokárala by mě, že musíme být brzy na letišti, ale stejně by mi polibky oplatila. Možná bychom zmeškali letadlo.

Ale úplně k sobě nepatříme. Ačkoli se pokouším myšlenky na to potláčet, dává své tělo Paceymu. On je ten, kdo ji líbá, kdo se s ní miluje. Jsem její spřízněná duše, pokouším si připomenout. Dostávám z ní to nejlepší. Její tělo je sice nádherné, ale je to její mysl, její duše, které skutečně miluji. A ty mám, vždy jsem je měl a myslím, že je vždy mít budu. Není to moc velká útěcha, když cítím její teplé tělo opřené o mé. Tělo mi chce křičet nad tou hroznou nespravedlností.

Je vzhůru. Vím to. Měl bych jí říct, že je čas vstát, že za chvíli musíme být na letišti. Brzy se vrátíme do skutečného světa, kde je čerstvý vzduch, skutečná ňadra a Joey je s jiným mužem. Ale neřeknu ani slovo. Chci takto zůstat navěky, nechat svět za humny. Nejsem si jistý, proč se ještě nepohnula, proč se ode mě nechá objímat, ale nebudu si stěžovat. Vezmu jakýkoliv kousek náklonnosti, který mi poskytne. Jsem takto patetický. Ale včera večer jsme se políbili. Musím jen vyčkat na svůj čas. Ale pro teď se jen budu ještě chvíli slunit v pocitu mít ji v náručí.


Joey

"Dawsone," nemohu si pomoct a zareptám, když mi jeho zvonící telefon propíchne mozek a vyšle skrz něj vlny bolesti. Žaludek mám na vodě, tělo unavené a buší mi hlava. "Mohl bys ten zatracený telefon vypnout?"

"Nápodobně," oplatí mi reptání, když se rozezní i můj mobil. Mátožně se podívám, kdo volá. Harley. S trochou viny telefon bez zvednutí vypnu. Právě teď se nemohu potýkat s vysokoškolským milostným trojúhelníkem.

Cítím se špatně, že jsem se na Dawsona utrhla, když ho vidím vypínat mobil. Vím, že se tohle ráno cítí stejně špatně jako já. Oba jsme toho včera vypili a přes míru a naše odměna čeká až u stanoviště B-10 na jednom z nejhorších letišť, na kterých jsem byla. "Co kdybychom oba nechali vypnuté mobily, dokud se nedostaneme do Capeside?" Pokouším se znít trochu jemněji, když to říkám. Není to jeho vina, že jsem včera byla tak nervózní, že jsem cítila potřebu se zhulákat.

Dívat se na jeho seriál, abych zjistila, kdo si zasexuje, bylo strašně divné. Kdykoli vidím Sammy a Colbyho, nemohu si pomoct a myslím na ně jako na Dawsona a sebe. Musím říkat, jak bylo divné vidět Sammy a Colbyho sexovat po té, co jí dal k narozeninám skleněnou kouli? Bylo to jako se dívat na sebe. Musím říct, že Sammy a Colby si poradili s následky trochu lépe než Dawson a já. Ale přece jen, nebyla tam jiná žena, s kterou by Colby už spal, aby ublížila a ponížila Sammy ráno po té. Fajn. Právě teď se necítím natolik dobře, abych se do toho pouštěla.

"Tak," řekne Dawson, když se posadí na židli. "Co jsi říkala včerejší epizodě?" V jeho tváři vidím očekávání. Včera jsme o tom nemluvili, oba jsme byli příliš opilí. Kde mám vůbec začít?

"Byla... hezká," říkám nakonec.

"Hezká," zopakuje Dawson.

"Jo," zkouším to rozvést. Nechci, aby nabyl dojem, že se mi nelíbila nebo tak něco. "Líbila se mi. Líbilo se mi, jak to dopadlo."

Slyším Dawsonův úlevný oddech. "Bál jsem se, že se ti to nebude líbit."

"No, bylo to téměř dokonalé," připustím. "Ale bylo skoro divné se na to dívat. Svým způsobem to odráželo skutečný život lépe než skutečný život sám."

"Co tím myslíš?" zeptá se.

"No, hádám, že když se teenageři milují, nebo i když se nemilují, když na to přijde, spí spolu. Obvykle to netrvá pět let."

"Pravda," povzdechne si Dawson. "Stanice bylo silně proti. Podle nich sex znamená pro pár konečnou."

"Hmm." Nejsem si jistá, co bych na to měla říct. "A dojeli na konečnou?" zeptám se nakonec.

"Nevím. Právě teď to píšu. Nevím, co bych si s nimi měl počít." Vím, že se mi teď svěřuje. "Chci říct, že jedna má část chce, aby zůstali spolu navěky, hádali se, analyzovali, prostě byli spolu šťastní."

"Ale to není skutečný život," nemohu si pomoct a říkám téměř lítostivě. "Zvlášť když jsi teenager."

„A v teenagerovském dramatu nemůžeš mít dvě hvězdy pořád šťastné a zamilované. Co s tím?" zeptá se.

"Pravda," souhlasím.

"Takže," nadechne se. "Není to ani tak otázka jestli, ale kdy."


Dawson

Jsem rád, že se jí ta epizoda líbila. Jsem více než rád, spíše u vytržení. Říct, že jsem byl z její reakce nervózní, by bylo podcenění roku. V té epizodě toho bylo tolik, co jsem převzal ze skutečnosti, návštěva jejího otce, skleněná koule a její narozeniny. Bál jsem se, že se na mě bude zlobit, křičet na mě, že jsem pro peníze využil její soukromý život. Ale možná, že proto, že jsem vyvážil pravdu s řádnou porcí fikce, jí to nevadilo. Do té epizody jsem vložil spoustu práce, jsem rád, že se jí líbila.

"Nedívej se," zašeptá mi s úsměvem. "Ale támhleta žena si tě prohlíží." Chvíli počkám a pak se tím směrem podívám. Hmm... atraktivní bruneta s časopisem v ruce, musí jí být ke čtyřicítce. Pro mě nejspíše trochu moc stará. Joey má pravdu, trochu divně se na mě dívá.

"Možná tě poznala," pokračuje Joey.

"Režiséry lidé nepoznávají, pokud nejde zrovna o Spielberga a tak."

"To je taky fakt." Joey se nakloní a zašeptá mi do ucha: "Možná si jenom myslí, že jsi kus." Nemyslím si, že je to tím. Teď se dívá na Joey.

"Možná si myslí, že ty jsi kus," škádlím ji.

"Nejspíš si myslí, že jsem tvá žena nebo tak." Zasměje se. Nevěděl jsem, že je ta představa tak absurdní.

Ne, tím to není. Teď zírá na nás oba. Možná mě poznala. "Nebo se jí možná líbíme oba." Joey se zasměje ještě více. V hlavě se mi zjeví příslušný obrázek, ale jen na chvíli. Nelíbí se mi, jak se na nás dívá.

"Neslyšel jsi?"

"Cože?" odpovím. Očividně neslyšel. Musel jsem se bavit představou Joey a té ženy déle než jsem si myslel.

"Máme nastoupit do letadla."

10

Pacey

Život je fajn. Jedu po známém úseku silnice zbrusu novým Viperem na úžasné jídlo s lidmi, kterém mám na světě nejradši. A Joey se dneska vrací. Celý týden jsem se bez ní cítil ztracený, ale to se brzy změní. Celý týden jsem se snažil držet pudy žárlivého kluka na uzdě, ale stejně jsem si nemohl pomoct a volal jsem jí třikrát nebo čtyřikrát denně. Vím, že jsem to přeháněl a že bych to nespíš nedělal, kdyby bydlela u někoho jinýho. Ale na Dawsona právě teď fakt myslet nechci.

Budu myslet jenom na svý fajnový fáro. No, ve skutečnosti není moje. Svět se určitě řítí do záhuby, když sedmnáctiletý holobrádek dostane k narozeninám zbrusu novýho Vipera, zatímco jeho šéf řídí starou dodávku. Ale myslím, že Viper na pár dní je víc než férová výměna za použití mý dodávky na týdenní táboření a za měsíc volných pátečních večerů. Jsem stejně vzrušený jako dítě o Vánocích. Nemůžu se dočkat, až v něm Joey provezu. Možná ji vezmu tam, co jsem na střední parkovávali.

Byl jsem natolik v zajetí myšlenek na sex v autě, že jsem si ani neuvědomil, že jsem zastavil na příjezdové cestě Leeryových. Za mnou zastaví auto. Joey!

"Doufám, že nemáš manželku a tři děti, které nutíš spát v jedné ložnici," slyším říct hlas. Je to Andie, která žertuje ohledně školního projektu, na kterém jsme před dávnými věky pracovali. Šoupl jsem naši hypotetickou rodinu do jedné ložnice, abychom si mohli dovolit Vipera. Ve skutečnosti jsme si to auto nemohli dovolit ani tak.

"Člověk dělá, co musí," říkám, když se jí ženu obejmout. Vlasy jí hezky voní, po vanilce. Když jsme spolu chodili, voněly po jahodách, ale to bylo před mnoha lety.

"Nové auto?" zazáří.

"Těžko," směju se té myšlence. "Půjčil jsem dodávku a tohle je součást dohody."

"Dost dobrá výměna, pokud chceš znát můj názor," přejede auto očima.

"A ty máš pořád Saaba," říkám při pohledu na její auto. "Kabriolet?"

"Jo," vyhrkne. "Musela jsem zatáhnout střechu, protože venku je už zima jak v psinci."

"Jo, ale to je záliv. Neboj, zejtra si nejspíš budem moct vyrazit v šortkách."

"Nebo v bikinách," žertuje.

"Kéž by."

"Pro tebe všechno, Wittere."

"Myslel jsem, že nebudeš moct přijet." V telefonu se zmínila, že pro residentku je téměř nemožné vzít si na Díkuvzdání volno.

"Jo," povzdechne si téměř smutně. "Můj příběh vyhrál."

Jen přikývnu. Je to na kapesník. Středoškolští přátelé se potkají v patnácti a celé roky zůstanou spolu. Pak ta, co konečně najde v životě klid a stane se matkou, zemře mladá a nechá své jediné dítě nejlepšímu kamarádovi, který je náhodou Andieiním bratrem. Neumím si představit, že by to mohl někdo trumfnout.

"Jsem rád, že jsi přijela," říkám nakonec. "Bez tebe by to nebylo ono." Bez Jen to nebude ono a já vím, že oba myslíme na totéž, protože mě v tichosti chvíli hladí po zádech. Pomáhá mi to. Na okamžik mě uvede v úžas, jak jeden člověk může pro druhého vždy něco správného říct nebo udělat.

"Slib mi, že mě před odjezdem provezeš po hlavní třídě," žádá mě v pokusu zvednout náladu.

"Co kdybych nás zavez k Mercerovo rybníku a ty nás pak zavezeš do Sand Pointe."

"Dohodnuto," říká s nataženou rukou.

"Dohodnuto," objímám ji místo potřesení rukou.


Dawson

Když zastavíme, spatřím Andie a Paceyho, jak se objímají. Jsem rád, že nakonec přijela. Mám pocit, že dnes budu potřebovat tolik přátel, kolik jen půjde. Myslím, že my všichni.

"Jo?" zeptám se. "Pacey si pořídil nové auto?" Věděl jsem, že si restaurace vede dobře, ale nevěděl jsem, že až tak dobře. Ale možná mu ho Doug schoval na policejní aukci nebo tak něco.

"To pochybuju," říká pomalu. "Pokud nechtěl, aby to bylo překvapení."

Když vystupujeme, vidím, že si Pacey všiml, že tu jsme. Nebo bych měl říct, že je tu Joey. Přižene se k ní, zvedne ji ze země a zatočí s ní. A políbí ji. Je to poprvé od čtvrťáku na střední, co je spolu vidím jako pár. Tehdy to bolelo, ale nyní je ta bolest jiná. Tehdy jsem měl pocit, že jsem ji ztratil navždy. Nyní je to, jako by věc, kterou miluji, byla jen kousek na dosah. Nevím, co bolí víc. Pak jsem vržen do reálného světa. Joey podá Paceymu tašky a on je hodí do kufru auta, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Je jeho. Dnes večer s ním odejde, bude spát v jeho bytě a budou se milovat. Zasahuje mě to jako blesk. Je mnohem snadnější držet se naděje a nenechat se stravovat žárlivostí, když mě od nich odděluje celý kontinent. A teď se líbají, zatímco se opírají o kufr jeho zbrusu nového auta.

Už se na to déle dívat nemohu. Otáčím se k Andie a ona ke mně vykročí.

"Je to dlouhá doba," říká, když mě objímá.

"Až moc dlouhá," oplácím jí objetí. Naposledy jsem ji viděl na Jenině pohřbu, ale to neříkáme. Voní hezky, po vanilce a piškotech. Odolávám nutkání přivonět si k jejím vlasům.

"Vypadáš skvěle." Udělám krok dozadu a prohlížím si ji. Když píšu pro Lexi, vždy se pokouším myslet na to, co by udělala Andie. Ale když myslím na Andie, vždy si vzpomenu na hyperaktivní dívku v montérkových kalhotách, milou, ale trochu střelenou. Hezkou, ale obyčejnou. Tak to už není. Dospělost jí sedí. Andie vypadá jako vysokoškolsky vzdělaná pokroková demokratka z východního pobřeží, která jezdí drahým autem. Rafinovaná a elegantní v šedých vlněných kalhotách a růžovém svetříku. Velmi vytříbené, ale přesto je v ní víc, vřelé a nefalšované štěstí zrazuje její formální zevnějšek.

"Sám nevypadáš špatně," škádlí mě. Já nevím. Ačkoli už nejsem patnáctiletý kluk, co se ztrácí v mikině o tři čísla větší, ztěží byste mě označili za elegantního či hezkého.

"Nové auto, co?" říkám nakonec, když se zdá, že mají Pacey a Joey přivítání za sebou.

"Ne tak docela," odpoví Pacey, přijde ke mně, potřese mi rukou a pak si mě přitáhne k objetí. Musím přiznat, že jsem trochu překvapený. Ale několik obav, které jsem ze dneška měl, mizí. Ne že by byl Pacey můj nepřítel. Je můj přítel. Přál bych si, abychom byli lepší přátelé. "Mám ho jen na několik dní na výměnu."

"Pojďte," říká zvesela Andie a já vidím záblesk dívky, kterou kdysi bývala. "Jackovo a Dougovo auto tu už je."


Joey

Je to dobré. Objímají se. Nechtěla jsem, aby tu vládlo napětí, ne dnes. Myslím, že z úcty k Jen všichni na den odloží svou malichernost a žárlivost stranou.

"Andie," otočím se k ní. "Sluší ti to." Ráda ji zase vidím. Naposledy jsme se viděli na Jenině pohřbu. Vzhledem k času, který trávím v Capeside, nemám skutečnou výmluvu, že si nikdy nedopřeji hodinku jízdu za ní do Bostonu. Slíbila jsem si, že se to změní. Nyní je to nejstarší kamarádka, která mi zbyla, vzpomínka na dny, kdy jsem si za přátele dovedla představit jen lidi, kteří měli penis.

"Tobě taky," odvětí.

"Musím se ale převléct," směji se. "Z letadla jsem celá ulepená."

"Nesmysl," říká. "Vypadáš skvěle." Ve skutečnosti se cítím trochu pošetile vedle elegantně oblečené Andie ve vkusných kalhotách a svetru.

"Pojďte," obrátí se Andie zvesela na Paceyho a Dawsona. V hlase jí stále slyším tu ztřeštěnou teenagerku, kterou kdysi bývala. "Jackovo a Dougovo auto tu už je."

Uvnitř jsme přivítání záplavou lidí. Bessie a Bodie si mě bez váhání ukořistí a Alex jim šlape na paty. Dawson je okamžitě obklopem Gale a Lily. Její nový manžel se drží trochu zpátky, nejspíše si není jistý, jaké místo má mezi lidmi, kteří znají jeden druhého lépe než sami sebe. Ale Dawson to mění. Přitáhne ho do objetí ke Gale a Lily a já ho mám za to ráda. Andie zvedne Amy a zapadne do výměny laskavých slov s Jackem a Dougem.

"Evelyn," řekne Pacey a políbí ji na tvář. "Nikdy jste nevypadala půvabněji. To jsou nové šaty?"

"Mám tvůj telefon, mladý muži," pokusí se říct babička přísně, ale navzdory snaze zčervená. "Vsadím se, že to říkáš všem ženám."

"Jen těm oslnivým v krásných šatech," zareaguje promptně Pacey a babička září štěstím. Nevím, zda se s tím narodil, ale Pacey vládne šarmem, který k němu vábí jako med včely ženy od devíti měsíců do devadesáti let.

"Už nám chybí jen Audrey," řekne Dawson a bezúspěšně se pokusí rozmotat Liliny ruce z krku.

"Přijede i Anti-Pacey?" zeptá se Pacey, když si bere Amy od Andie.

"Myslím, že až zítra. Je teď v Anglii nebo tak něco." Ignoruji Paceyho zvednuté obočí a napřahuji ruce, abych se rovněž zúčastnila hry na 'předávání dítěte'.

"Nebudeme čekat dlouho," ukáže Bessie na auto, která se objevuje na příjezdové cestě. Je to Audrey, sama a zpívající si nějakou písničku, kterou neslyšíme. Sluneční brýle si dá z očí na vršek hlavy a zaparkuje. Až teď si všimne, že jsme se shromáždili u okna. Věnuje nám nadšené zamávání a vyskáče po schodech.

"No, jsem tu, takže můžem tu párty rozjet," říká. Nejsem si jistá, jestli mluví vážně nebo ne. Někdy u ní člověk prostě neví.

Podívá se na mě a Dawsona. "No, vás dva jsem tuhle viděla. Ale tebe," obejme Paceyho. "A vás dva," obrátí pozornost k Dougovi a Jackovi. Audrey obejme všechny v místnosti až po nového manžela Gale a pak mi sebere z náručí Amy.

"Nazdar, králíčku," cukruje. Audrey to s dětmi umí. Nikdy by mě to nenapadlo, ale když byla Jen jednou nemocná, vešla jsem do nejdivnějšího hry na salón krásy, kterou jsem kdy viděla. Alex seděl na židli s napulírovanými vlasy a holícím krémem na tváři a Audrey seděla na posteli s časopisem v ruce. Vypadala, jako kdyby nosila válečné barvy a vlasy jí trčely všemi směry.

"Chystáme se na oběd v Africe," řekla zběžně, zatímco Lily pokračovala v mučení jejích vlasů. "Chceš se přidat?"

"Nemůžu," řekla jsem a snažila se zakrýt úlevu v hlase. "Musím zajet do nemocnice, než skončí dopolední návštěvní hodiny."

"Budu tu, až se Gale vrátí a skončím s obědváním v Africe."

Odešla jsem s myšlenkou, že Audrey bude jednou skvělá máma.

"Půjdu se převléct," oznámím.

"Posluž si a použij můj pokoj," řekne Dawson a přidá se k 'předávání dítěte' a vezme si ode mě Amy.


Pacey

Jen je dnes přítomna všude. Ve vzduchu, ve vlnách v zátoce, ve svých přátelích a hlavně v tom malém skřítkovi, který běhá kolem s buclatými ručičkami a špinavě blonďatými vlasy. Řekněte Amy ne a přísahám Bohu, že se otočí, usměje se na vás a stejně to udělá. Je to nezbedné, je to rozkošné, je to Jen. Ale zároveň je v mnoha ohledech jiná. Doufám, že nikdy nebude mít pocit, že žije ve stínu své matky. To bych nechtěl. Pravda je, že ji mám rád, jako by byla má vlastní. Jak jsem slíbil, každý sobotní večer je jen náš. Chodíme do ZOO, do parku, k McDonaldovi, všude možně. A pokaždé, když ji přivedu domů, mi Jack říká, že bych jí neměl nic kupovat, ale já jí vždy něco koupím. Nemůžu si pomoct. Jack říká, že z ní dělám největšího osmnáctiměsíčního rozmazlence, kterého kdy viděl.

Duch Jen je tu zcela jistě přítomen, spojuje nás, pomáhá nám odložit stranou vše, co se stalo ve vzdálené a ne tak vzdálené minulosti. A já jsem odhodlám odvést svý. Jsme v tom všichni společně. Z nějakýho důvodů se kosmický duch, Bůh, nebo kdo stanovuje zákony vesmíru rozhodl, že lidé v tomto domě patří k sobě. Kdo jsem, abych se proti tomu stavěl?

"Hej," podávám Jackovi pivo a posadím se, abych se podíval na Patrioty proti Medvědům. Je divné vidět tam stát u postranní čáry Henryho. Je zraněný a ani nemá dres, ale stejně vypadá, že tam patří. Že je ve svém živlu.

Přijel na pohřeb. Poznal jsem ho hned. Dětská tloušťka a dlouhé vlasy byly pryč, stejně jako nedotknutý, nevinný výraz. Přemýšlel jsem, zda zmizel, když Jen zemřela, nebo už dávno předtím.

"Ahoj, Henry," potřásl jsem mu rukou a nevěděl co dalšího říct. Nenapadlo mě, že by přijel, že to vůbec ví. Celé roky mi nepřišel na mysl, ne že bych na něj nějak moc myslel předtím.

"Byla to má první láska," řekl Henry po dlouhé pauze. "Máma mi řekla, co se děje. Když jsem přijel, bylo už pozdě, byla pryč. Asi jsem jí jen chtěl dát sbohem, poděkovat."

Nebyl jsem si jistý, jestli se mám zeptat, ale zeptal jsem se. "Za co?"

"Za to, že byla má první láska, že mi ukázala, co vůbec láska je. Na první lásce je něco, co nikdy opravdu neskončí." Chvíli jsme stáli v tichosti a pak odešel. Viděl jsem nastupovat do auta a odjet. Nevěděl jsem, že byl jejich vztah tak vážný. Zdál se typický středoškolský. Ale každý vztah na střední je vlastně vážný, zvláště ten první.

Bylo neuvěřitelné, kolik lidí na Jenin pohřeb přišlo. Byli tam lidé z Capeside, Bostonu, New Yorku, odevšad. Nedokázal jsem si představit, že Jen vůbec tolik lidí znala. Staří přátelé, bývalí kluci, kolegové z práce a rodina. Když se skoro každý váš bývalý ukáže na vašem pohřbu, je to nefalšovaná známka úžasného člověka. Drue Valentine dokonce brečel. Vím, že jsem znal jen jednu stranu jeho příběhu, ale zdálo se, že se s Jen hodně sblížili, když přešla na NYU a já zjistil, že Drue tam přestoupil rovněž. Vždy popírala, že by spolu chodili, ale já nevím. Vzhledem k incestní minulosti naší party je zázrak, že jsme se s Jen nikdy nedokázali dát dohromady, ne že bychom se nesnažili. Na střední jsme měli ten sexuální pakt a pak tu byla ta jedna opilecká noc, když jsme zjistili, že se spolu Dawson a Joey málem vyspali během těch nyní neslavně známých vánočních svátků. A během let nastal asi tucet dalších okamžiků, kdy jsem se chtěl řídit srdcem. Když se na to ohlížím, jsem rád, že jsme se nikdy dohromady nedali. Nyní mohou být mé nejoblíbenější vzpomínky na Jen chození za školu, flákání se po městě a zpívání z plných plic Baba O'Rileyho. Jen je jediná žena, která kdy oceňovala můj hudební vkus. Přemýšlím, jestli bych se měl o Henrym zmínit Jackovi. Někdy vypráví historky o Jen až smíchy přijde o hlas a jindy se o ní nechce bavit vůbec. Problém je vyřešen, když si k nám přisednou Doug a Dawson, které následují Audrey a Andie. Všichni společně bychom měli být schopni slušné konverzace.

"Hej," řekne Joey, když schází dolů. V plátěných kalhotách a černém svetru vypadá skvěle. Možná se budeme muset před večeří projet. Dělám jí místo, aby si sedla napůl na můj klín a napůl na gauč, ale ona si sedá na podlahu vedle Andie a Audrey. Nebo bych měl říct: k těm, které nezajímá, že Patrioti dostávají na frak.

"Myslel se, že si vezmeš tu červenou blůzu," řekne Dawson zběžně.

Myslím, že se mi nelíbí, jak zběžně to řekl. Jako by věděl, co si obléká.

"Chtěla jsem," říká Joey. "Ale je na ní pořád ta skvrna z neděle."

Copak bylo v neděli, přemýšlím, ale pokusím se pocity žárlivosti potlačit. Postupně přijdou na řadu horší věci než hovor o blůzách, tím jsem si jistý. Dojde na Los Angeles, na dětství a na Zátoku. Bessie je více než natěšená na vyprávění o té filmové premiéře. Dokonce našla někoho, kdo si to nahrál. Teď si to můžeme pouštět pořád dokola, jako Zátoku. Boží!

Ale nemohu si odpustit drobný úsměv, když si uvědomím, že jsem měl každou ženu v místnosti. Sakra, dokonce jsem dvě z nich připravil o nevinnost. Andie vynahradila zkušenosti úsilím a horlivostí. Do dnes jsou jedny z mých nejmilejších vzpomínek dny, které jsem s touhle holkou strávil. Pak je tu má Joey. Když jí bylo sedmnáct, nevedla si v posteli zrovna obratně, abych byl zdvořilý. Ale časem se věci mění a jsem rád, že to je jedna z nich. Pak je tu Audrey. Nikdy to neřeknu nahlas, ale s ní jsem zažil nejlepší sex svého života. Vyzkoušela všechno a dokonce přicházela s vlastními nápady. Dodnes jí dlužím. Vstoupila mi do života, když jsem si myslel, že už mám všechny velké životní lásky za sebou. Bylo mi devatenáct a teď se to zdá směšné, ale tehdy to bylo to nejdůležitější, co pro mě mohl kdo udělat.

"O čem si to špitáte, holky?" ptám se Audrey, Joey a Andie, které mají hlavy dohromady jako na nějakém dívčím večírku.

"Pššt," řekne Audrey a na protest zvedne ruku. "Máme první výroční zasedání klubu 'Chrápala jsem s Pacey Witterem'."

Na chvíli se rozhostí ticho a všichni se na sebe jen díváme. Začíná se vracet trapnost, která tu ještě před pár okamžiky nebyla. Nevím co říct, tak se napiju piva. Dawson a Doug následují mýho příkladu. Ale Jack se najednou rozesměje. Je to srdečný smích, který mu jde rovnou od srdce. Audrey se k němu připojí a brzy ji následuje Doug. Než se nadějeme, všichni se nekontrolovatelně smějeme. Smějeme se sami sobě a smějeme se jeden druhému a nyní si vzpomínáme, proč jsme všichni přátelé.

"Čemu se smějete?" zeptá se Lily, když s Alexem vejdou do obýváku.

"Ničemu, zlato," řekne Joey, která si osouší slzu z oka, a otevře Lily a Alexovi náruč.


Joey

Je to dobré, vlastně více než dobré. Jsme tu všichni a je tu přítomný ten pocit, že jsme v tom všichni společně. S Dawsonem žertujeme, že jsme byli v minulém životě manželé, ale je to tak. Mám pocit, jako bych s těmito lidmi prožila už několik životů. Napětí je na chvíli pryč, asi hlavně kvůli lásce a úctě k Jen. Panuje jen pocit vzájemného kamarádství.

Andie, Audrey a já jsem natažení na podlaze a pokoušíme se o vést holčičí hovor, zatímco odpovídáme na otázky Alexe a Lily. Hlouposti jako 'proč je nebe modré' a tak.

"To je tvá kabelka, Andrey?" zeptá se Lily s černou koženou kabelkou v ruce. Mezi těmi dvěma je takové to holčičí spojení a Lily předpovídám budoucnost ve světě módy.

"Jasně, zajdo. Je na prodej."

"Za kolik?" zeptá se Lily a zkoumá zevnějšek. To mi připadá úsměvné, protože pochybuji, že už plně chápe hodnotu peněz. Ale Audrey rovněž ne, že?

"Osmdesát dolarů," prohlásí hrdě Audrey. Jak jsem očekávala, to číslo Lily moc neříká.

"Co to sestřičku učíš?" ozve se Dawson, ale úsměv jeho přísný tón zrazuje.

"Každá žena musí umět obchodovat," brání se Audrey.

Lily si přehodí kabelku přes rameno a k Alexovi řekne: "Líbí se ti má kabelka?" Když si dá ruce v pas, pokouším se skrýt úsměv. "Přišla mě jenom na osmdesát centů." Všichni si vzájemně vyměníme nad Lilyným omylem úsměvy. "Je na prodej," dodá po chvilce.

"Můžu se kouknout dovnitř?" zeptá se Lily.

"Jistě," odvětí Audrey a nenápadně z ní vyndá Cosmo a šoupne ho pod gauč.

Alex a Lily se s Audreyinými časopisy stáhnou do rohu.

Díkybohu mají jen Ženu a život, Spy a podobné záležitosti. Modlím se, aby se nevrátili a nevěděli, kde je klitoris.

"Joey," zeptá se Lily. "Je můj bratr tvůj kluk?" Bezva, další otázky.

"Ne, drahoušku. Jsme nejlepší přátelé, jako ty a Alex." Alex se z nějakého důvodu hihňá.

"A proč se líbáte?" Tohle bude nepříjemné.

"Někdy se líbáme na tvář. Dospělí přátelé se tak někdy zdraví nebo loučí." Musím být opatrná, nebo se Alex a Lily začnou líbat. Na to mají celou střední školu. Kromě toho cítím, jak je Pacey napjatý. Jsou to jen nevinné dětské otázky, ale chápu, proč by mu to mohlo být nepříjemné.

"Ale líbáte se jako máma a táta," řekne Alex.

O co tu sakra jde? "Co tím myslíš?" zeptám se ho.

"Hele," řekne a podá mi časopis.

Tělem mi projede vlna obav. Je to tam, fotografie mě a Dawsona a "líbáme se jako máma a táta", jak to Alex výmluvně podal. V hlavě mám prázdno, necítím tělo. Není to jediná fotografie. Na další mi Dawson dává ukousnout ze svého sandwiche, na další se ruku v ruce procházíme, na další máme kolem sebe na té premiéře ruce a uprostřed je ta, na které se líbáme. Je tam i text. Musím si ho přečíst. Je to boj soustředit mysl, aby dokázala dát dohromady slova.

Nadpis na stránce hlásá 'Nové páry' a o stránku se dělíme s dalšími dvěmi dvojicemi. Náš průvodní text zní: 'Zázračný režisér Dawson Leery nikdy o svém milostném životě nemluví, tvrdí, že má čas jen na práci. Slavný režisér Zátoky ale podle všeho v těchto dnech zpívá jinou písničku, jak naznačují fotografie, na kterých je zachycen se svou dlouholetou kamarádkou, Joey Potterovou, o které otevřeně přiznal, že je inspirací pro Sammy Gardnerovou v jeho úspěšném seriálu.' Ale to není vše. Pod každým obrázkem je vysvětlující popisek. U toho z oběda je: 'Na obědě ve slavné restauraci se k sobě Dawson a Joey chovali velmi přátelsky a tady dává Dawson ochutnat Joey ze svého sandwiche.' U fotografie, kde se držíme za ruce, je prosté: 'Dawson Leery a Joey Potterová si užívají klidnou procházku, zatímco si režisér dopřává oddechu od napjatého rozvrhu filmování Zátoky.' A pak ta premiéra: 'V rozhovoru, který ten večer Dawson poskytl, tvrdil, že jsou s Joey pouze nejlepší přátelé, zatímco Joey použila termín spřízněné duše. Imituje umění život nebo život imituje umění?' A když už to nemůže být horší, stane se. Je tam ta fotografie polibku ze včerejšího večera. Píše se u ní: 'Na soukromém večírku u příležitosti vysílání poslední letošní epizody Zátoky, který pořádala jejich společná přítelkyně, zpěvačka a skladatelka, Audrey Liddelová, se Dawson a Joey dlouze políbili.' Sakraaaaaa.

11

Pacey

Cítím, jak mi z těla jedním pomalým hvízdnutím uniká veškerý vzduch, jako u píchlého basketbalového míče. Tohle je horší, než když táta řekl Dougovi, že nezáleží na tom, kolik toho zvořu, protože alespoň má Douga. Tohle je horší, než když jsem nešťastnou náhodou zabil našeho psa, když jsem neúmyslně podpálil kuchyň. Tohle je horší, než když tátovi uniklo, že jsem omyl. Je to horší, protože jde o ni. O Joey, o jedinýho člověka, u kterýho jsem se spoléhal, že mi neublíží. Jediný člověk, kterýho miluju s bezmeznou oddaností natolik, až to fyzicky bolí, se líbá na stránkách nějakýho časáku s jiným klukem. Ale není to jen tak nějaký kluk - je to Dawson. Je legrační, že ho po všech těch letech pořád považuju za nejlepšího přítele. Jen Bůh ví proč. Hádám, že staré zvyky rezaví jen těžko. Teď drží ten časák Audrey. Když se jí nakloním přes rameno, ty nechutné fotky jsou stále tam. Trochu jsem doufal, že se mi to jen zdálo.

"Já, ehm, neměla jsem tušení." Audrey koktá, jako by byla odpovědná za fotky, které mám vypálené v mozku. Chce časopis zavřít, ale místo toho jí ho beru. V očích jí vidím směs emocí. Dělá si starosti, je trochu vyděšená a ještě něco. Myslím, že je to lítost. V těch hlubokých modrých očích je lítost. Stále jsem nenašel odvahu pohlédnou na Joey nebo Dawsona. Ve tvářích těch dvou se buď mé nejhlubší pochyby o nich, o sobě potvrdí nebo vyvrátí. Takže se místo toho dívám na ty fotky a nutím se číst průvodní text. Fotografie, na nichž se smějí, krmí se, drží za ruce, mají ruce jeden kolem druhého. Technicky vzato by to šlo vysvětlit jako chování nejlepších přátel, lidí, kterým je spolu dobře, protože se znají, co jsou živi. Ale jedna z těch fotografií nelže. Nedá se jen tak vysvětlit. Líbá ho. Má Jo líbá jinýho celýmu světu na očích.

A šok nahrazuje pomalu rostoucí hněv. Hněv na ni, že není schopna se definitivně rozhodnout. Hněv na ni, že mě už od třeťáku na střední vodí na provázku. S každou myšlenkou hněv roste a racionalita ustupuje. Ale nejvíc jsem naštvaný na něj. Dawson si vždycky jen tak napochodoval a vzal si, co chtěl, vždycky. Bylo jedno, jestli to patřilo někomu jinýmu, nebo jestli to bylo to jediný, co jste na světě měli. Když to Dawson chce, Bůh by se měl začít pěkně otáčet, aby to Johnny Hollywood dostal. Cítím, jak zatínám ruce v pěst a svírám čelist. Tentokrát bude Dawson litovat, že si vzal, co mu nepatřilo.

Ucítím na rameni spočinout chladnou ruku. Otočím se, abych Andie řekl, aby se do toho nepletla, ale nikdo tam není. Andie sedí vedle Audrey a díky svraštělému čelu a pohledu v jejích očích vidím, jaký má obavy. Hněv mizí a znovu ho nahrazuje tupá bolest. Musím odtud zmizet, než se hněv vrátí a udělám něco, co nikdy nebudu moct vzít zpátky.

Takže v tichosti a o samotě jdu na verandu. Když míjím "dospělé" v kuchyni, nic neříkám a zachovávám pomalý a klidný krok. Za mnou se žádné klapání či spěšné kroky neozývají, ale já je ani nečekal.


Joey

Pokusím se dostat z úst vysvětlení, ale žádná slova nepřicházejí. Bože, proč nemohu mluvit? Nemohu si pomoct a kradmo přehlédnu pokoj. Dawson vypadá ponuře. Tvář má prázdnou a nečitelnou. Kéž by něco řekl, cokoli, aby přerušil tohle mlčící kouzlo, pod které jsme se všichni dostali. Všichni vypadají účastně, ale poraženě. Jako by věděli, že nakonec Paceymu ublížím, a nevyhnutelný okamžik konečně nastal.

A já mu ublížila. Vidím mu to jasně ve tváři. Miluji toho muže a nějak jsem znovu ublížila lidem, které mám nejraději. Proč nemohu říct, že to je nedorozumění? S Dawsonem jsme přátelé, nic se nestalo. Chci mu říct, že ten polibek byl náhoda, ale zdá se to tak... nepřesvědčivé.

Když vidím jeho ublížený výraz, chci ho ze všech sil sevřít a držet. Když bych ho teď mohla ztratit, zdá se to tak jasné. Miluji ho a nechci ho ztratit. Vím, že mám pochybnosti, ale když ho tak vidím, chci ho jen držet a nikdy nepustit. Ale zlobí se. Má zaťaté pěsti a směřuje je na Dawsona. Je zřejmé, že mu to dává za vinu. Měla bych něco říct, abych ho zastavila, ale co? Pacey trhne hlavou a pak najednou uvolní pěsti a tiše odejde. Pokoj je plný ticha. Není v něm ani prostor na dýchání. Jack si povzdechne a Doug na mě zírá. Dawson má oči přilepené k podlaze a Audrey a Andie listují časopisem, jako by v něm byly stopy k tomu, co se skutečně stalo, jen se pořádně dívat. I děti jsou zticha a dívají se z rozšířenými očima z jednoho dospělého na druhého. Musím jít za ním.

"Hej." Ne nejlepší začátek, ale nevím, co říct jiného. "Není to, jak to vypadá." Je ke mně zády, ale vidím, že má napjaté tělo.

"Tak jak to je?" řekne téměř po minutě ticha.

Přijdu k němu blíže a postavím se vedle něj. Dívá se na zátoku. "Chtěla jsem ho políbit na tvář a on chtěl políbit mou a nějak jsme se srazili. O nic nešlo, byl to omyl." Mluvím rychle a slova ze mě vycházejí ještě předtím, než je dokáži v hlavě zformovat. "Zbytek byl úplně vytržený z kontextu. Všechno to bylo vytržené z kontextu."

"Proč mi to zní tak povědomě?" Paceyho hlas je slabý a klidný. Jedna má část chce, aby se přestal ovládat, aby na mě křičel a řekl mi, co cítí, jako to udělal na plese. Nesnáším, když se drží zpátky. Ale zní zničeně a to mě zabíjí. Zabíjí mě to, protože jsem to způsobila. Tak či onak mám pocit, že jsem si měla dávat větší pozor.

"Není to jako na střední," říkám. "Jsme teď dospělí. Nemusíme mezi sebe nechat vstoupit každé nedorozumění. Miluju tě." Jsem zoufalá. Zoufale dychtící, aby mě také pořád miloval. Nechci, aby to skončilo, určitě ne takhle.

"Nevím, o co mezi vámi šlo," říká Pacey se sebekontrolou a důstojností, o kterých vím, že jich nikdy nedosáhnu. "Ale upřímně, tady a teď nejsou správný místo a čas, abychom to probírali. Teď bychom měli vzdávat díky. Oslavovat. A je to poprvý, co jsou všichni od smrti Jen spolu. O tomhle byl měl být dnešek, ne o nás a našich malicherných soupeřeních a propírání vztahů." Má pravdu a já se teď stydím. Stydím se, že jsem znovu vše stočila na sebe. Vždy to tak je a dokonce i já to nesnáším. "Ale nechci to zamést pod práh," pokračuje Pacey. "Nemyslím si, že t můžeme jenom tak přejít. Takže mi něco slib, ano?"

"Co? Slíbím cokoli," zoufale se to snažím zachránit, zachránit si jeho.

"Slib mi, že si o tom večer promluvíme - a hezky upřímně. Nechci, abychom v sobě něco drželi. Musíme se chovat jako dospělí, kterými jsme."

"Ano," říkám a po tváři mi sjede slza úlevy. Mohu to vysvětlit, mohu ho přimět, aby to pochopil.

"A ještě něco."

"Ano?"

"Neutíkej za Dawsonem. Alespoň ne dokud se všechno mezi námi dvěma nevyřeší."

"To bych neudělala." Nedokážu odstranit z hlasu obranné ostří. Dobrá, možná udělala, ale sotva to dokáži přiznat sobě, jinému o to méně.

"Prosím, Jo." Pacey ví, že bych to udělala, i když to neříkám. Cítím zoufalý tón v jeho hlase.

"Nepoběžím, slibuju."

"Nemluv s ním, dokud si nejdřív nepromluvíš se mnou. Alespoň to si dlužíme, ne?"

Nevím, jak dokáži přežít celý den, aniž bych to probrala s Dawsonem. Zoufale chci jeho pohled, jeho útěchu. Ale vím, o co Paceymu jde. Nemůže být ve vztahu se mnou a Dawsonem.

"Jistě," říkám, stoupnu si za něj a obejmu mu záda. Tváří mu spočinu mezi lopatkami a cítím, že se trochu uklidňuje.

"Miluju tě, Jo." Slyším, že mu hlas trochu přeskočil a zradil silný zevnějšek. Přemýšlím, jestli pláče. Chci se podívat, ale cítím se přikována na místě. Ačkoli jsem s Paceym, cítím se sama. Sama se svými myšlenkami.


Dawson

Tohle jsem nechtěl. Ne takhle. Teď se cítím jako padouch. Jako bych Joey svedl večírky a premiérami. Mé racionální já ví, že to tak není. Ví, že se nestalo nic, co by nebylo úplně nevinné, alespoň pro Joey. Přiznávám, že jsem si užíval jejího dotyku, pil v její přítomnosti drahé víno, vyžíval se v našich slovních přestřelkách a nechal jí rozjasnit mi duši. Bral jsem si, co jsem od ní mohl dostat a vychutnával si to. A to je smutné. Viděl jsem výraz v Paceyho tváři a zoufalost v Joeyině. Byla zoufalá, že by ho mohla ztratit. Jak mám doufat, že budeme spolu, když tak očividně chce jeho? Chci doufat, ale je to strašně těžké. Možná kdybych neviděl, jak to urovnali, mohl bych stále doufat. Ale viděl jsem, jak ho zezadu objala a spočinula na něm tváří. A tak zůstali. Díval jsem se, dokud už jsem to nemohl déle vydržet.

A teď jsem tady na molu a hledím na zátoku. Její křivky jsou krásnější než křivky všech žen. Zákruty břehů zátoky odrážejí zákruty mého života. Právě když si myslím, že jdu nějakým směrem, přijde obrat a já zamířím jinam. V mém seriálu je sama zátoka svým způsobem postavou. Spojuje všechny postavy, které podél ní žijí. Jako spojovala mě a Joey. Svým způsobem ji beru jako Joeyinu zátoku, protože jí přiváděla v té malé loďce ke mně. Ale jinak ji beru jako na naši zátoku. Když jsme byli malí, šplouchali jsme se v ní, když jsme vstoupili do puberty, stala se z ní vodní dálnice s úžasným místem určení, a jak jsme dospívali, stalo se z ní místo hloubání a rozvah. Na Zemi neexistuje lepší místo, kde byste si mohli uspořádat myšlenky. Možná má pro mě ta vodní plocha až příliš sentimentální význam. Nevím.

"Myslím, že už jsem si dala dvě a dvě dohromady." Vytrhnu se ze zamyšlení a spatřím jít k molu babičku. Vypadá trochu starší a pohybuje se trochu pomaleji, ale stejně si myslím, že nás všechny přežije.

"Ví to i ostatní?"

"Zdá se. Ale takovým zprávám nikdy natrvalo moc dlouho, než se mezi vámi mladými rozšířily, že?"

"Ne," nemohu si pomoct a přemýšlím o době, kdy Jen uklouzlo to o Paceym a Joey - jejich prvním pokusu. "Dobré zprávy se šíří rychle a špatné ještě rychleji."

"A je tohle dobrá nebo špatná zpráva?" ptá se babička.

Upřímně nevím, jak na to odpovědět. Mám pocit, že pro jeden vztah to bude poslední hřebíček do rakve, ale nejsem si jistý pro který. "Nevím," odvětím prostě. Stejně si myslím, že to babička chápe. Rozumí přítomným jemným odstínům a podtextu, některým z nich založených na událostech někdy před deseti lety.

"Miluješ Josephinu?" Jedině babička by mohla říct Joey takto. Pravda je, že si myslím, že se Joey možná babičky ještě pořád bojí. Jen trochu.

"Ano." To je ta prostá upřímná pravda vyslovená po všech těch letech nahlas v jednom prostém slově.

"Tak jí to musíš říct. Ale ne dnes." Uvědomuji si, že má pravdu. Dnes není čas na rozlousknutí podle všeho nikdy nekončícího milostného trojúhelníku. Dnes máme být s rodinou a přáteli. Dnes máme oslovovat památku Jen. Jak často máme příležitost být všichni pohromadě? A my přijdeme s tímhle. Hádáme se a trucujeme. Babička má pravdu, jako obvykle. Joey se musí dovědět, co k ní cítím, ale ne dnes. Jen bych si přál, aby to nebylo tak komplikované.

"Jen bych si přál, aby to bylo jednodušší," nemohu si pomoct a říkám. Vím, že to zní dětinsky, ale tak to cítím.

"Možná, že kdyby to bylo jednoduché, nestálo by to za to." Mám pocit, jako by se mi zablesklo v hlavě. Z nějakého důvodu se mnou ta slova rezonují. Chci je použít pro seriál. Teď se musím sám sobě smát, že i uprostřed osobní krize myslím na práci.

"Máte pravdu. Ale občas si přeji, abych cítil k Jen to, co cítím Joey. Vše by pak bylo tak jednoduché." Je to tak. Kluk se zamiluje do dívky od vedle a žijí šťastně až do smrti. Přihrávači by se mohli klidně spárovat a všichni bychom odpluli do západu slunce. Jak z Hollywoodu.

"Vím, že Jennifer cítila totéž." Babička udělá krátkou pauzu a upře zrak na svůj starý dům. Vím, že musí vzpomínat na události a lidi, které odvál čas. "Ale se svými city nic nesvedeme. Nemůžeš si zvolit, koho miluješ. Takže láska možná není jednoduchá, ale je... jedinečná." Usměji se, protože jsem myslel na totéž.


Joey

Je pryč. Myslím Paceyho. Někam odjeli s Andie. Rozumí mu lépe než já a to mě trápí. Asi je to jen malé ochutnání toho, jak se Pacey cítí kvůli Dawsonovi. Já se teď dívám, jak si u zátoky povídají Dawson a babička.

Je neuvěřitelné, kolik toho pro mě může znamenat prostá vodní plocha. Svým způsobem ztělesňuje mou minulost. Staré přátele, rodinu, Dawsona. Mám pocit, že jsme vepsaní v proudech zátoky a s námi vzpomínky na šplouchající se děti, loďky a hloubání na molech. Líbí se mi obrázek dvou duší spjatých v čeřících se brázdách vody. Měla bych si to napsat, než to zapomenu. Mohla bych to použít ve svém románu. Ale možná jen připisuji pruhu vody příliš důležitosti.

"Dlouhý den, co?" Je to Jack. Nemohu než začít přemýšlet, co k tomu chce říct.

"Dalo by se to tak říct," odvětím a pokusím se o úsměv.

"Nemusíš předstírat," říká Jack. "Přišel jsem sem, protože už dál předstírat nemůžu." V hlase nemá žádnou emoci. Možná trochu poraženosti. Nejsem si moc jistá.

Nemusím říkat, že se cítím jako špína. Ztěží si mohu umět představit, jak těžké to pro Jacka právě teď musí být. Člověk, který pro něj znamenal vše, je pryč. Zvyká si na život s Dougem a babičkou a ke všemu má dítě. Ztěží se mohu umět představit, čím musí procházet.

"Omlouvám se, Jacku." Nevím co jiného říct. "Vím, že to musí být těžké." Mírně řečeno, já vím.

"Takhle si to Jen nepředstavovala," říká jemně. Tím jsem si jistá. Pamatuji si, jak mi řekla, že až jí bude šestaosmdesát, člověk, který jí bude v domě důchodců koupat, bude díky jizvě po císařském řezu vědět, že je matkou. To bylo jen před rokem a pár měsíci. Bože, zdá se to být věčnost. A já přemýšlím, jak jsem se dostala do bodu, ve kterém jsem teď. Ale už zase všechno stáčím na sebe.

"Jen si myslela, že zestárne," říkám jemně.

"To jsem neměl na mysli," říká Jack s pohledem na Dawsona a babičku na konci mola.

Mohu na něj jen zvědavě pohlédnout a čekat, až bude pokračovat. Než znovu začne mluvit, uplyne dvacet sekund nebo to také mohly být dvě minuty.

"Nevím, jestli bych ti to měl říct nebo ne, ale stejně ti to řeknu. Počni si s tou informací, co je ti libo. Je to tvůj život, nikoho jiného."

"O co jde?" Zní tak vážně.

"Vím, že Jen tě v rámci svého posledního přání požádala, abys vyřešila ten milostný trojúhelník." Jsem překvapená, ale jen na chvilku. Jack a Jen byli nejlepší přátelé. Dává smysl, že mu o tom řekla.

Nic neříkám a Jack po chvilce pokračuje. "Ale jsou tu další dvě věci, které mi řekla a o kterých nevíš. Vím, že požádala Paceyho, aby tě nechal jít, a také vím, že požádala Dawsona, aby byl připravený, až se mu jeho spřízněná duše vrátí do života." Odmlčí se a konečně na mě pohlédne.

Nemám ponětí co říct, co cítit. "Znamená to, co si myslím?" konečně se ptám Jacka. Myslím, že ano, ale chci to slyšet.

"Znamená to, že si Jen myslela, že si zvolíš Dawsona." Říká to tak prostě, ale je to vše jen ne prosté. Zatočí se mi hlava. Proto mi Pacey řekl, že mi dává svobodu. A Dawson? Musel být strašně zmatený, možná i zničený, když po našem rozhovoru, kde jsme si řekli, že jsme spřízněné duše, zjistil, že jsem se zase dala dohromady s Paceym. Celou dobu v sobě Dawson nosil, co mu Jen řekla. I pokud ke mně žádné romantické city nechová, stejně s tím muselo být těžké žít.

"Co si mám počít?" ptám se Jacka. Znamená to, že mám dát Paceymu kopačky a běžet za Dawsonem, i když jsem slíbila, že to neudělám? Chtěl by mě Dawson vůbec? Měla bych zůstat s Paceym? Miluji ho. Stačí to? Možná bych měla zapomenout na oba dva. Možná nemám chodit s kluky, s kterými jsem chodila na střední.

"Jenom ty víš, co je pro tebe nejlepší. Ani Jen, ani já, ani nikdo jiný to rozhodnout nemůže. Jen jsem si myslel, že bys měla znát všechna fakta. A fakta jsou, že si Jen myslela, že budete s Dawsonem spolu."

Točí se mi hlava, tělo mám jak bez duše a mám sucho v ústech. Každá pochybnost, kterou jsem kdy měla, mi buší v hlavě. Jsou to pochybnosti o sobě, o Paceym, o Dawsonovi a každém vztahu, který jsem měla.

S Jackem zůstaneme dlouho zticha. Vidíme, jak se Dawson a babička vydají zpět k domu. Než k nám dojdou, Jack se ke mně znovu obrátí.

"Má spřízněná duše je pryč. Ty máš štěstí. Co kdybys najednou přišla o člověka, který pro tebe nejvíc znamená? Čeho bys litovala?"


Pacey

Už asi půl hodiny sedíme s Andie na kapotě mého nového auta a máme kolem sebe můj kabát. Ví, že na pročištění hlavy potřebuju ticho. Vše, po čem teď toužím, je klid. Vše, co chci, je trocha pokoje. Pláž nabízí pokoj, pokud něco. Pamatuju, že jsem sem Andie vozil, když nám bylo šestnáct. A jsme tu zase a já se opět cítím jako nula. Moc se toho nezměnilo.

"Jsi šťastná?" ptám se jí nakonec.

"Ano," odvětí s drobným úsměvem. A proč by nebyla? Má vše, po čem kdy toužila. "A ne," dodá. To mě trochu zmate.

"Co tím myslíš?" Nechci vyzvídat, ale cítím, že s ní o tom mohu mluvit.

"Mám všechno, co jsem vždy chtěla," říká pomalu. "A miluju svou práci. Ráda pomáhám lidem. Ale nezbývá mi moc času na sebe, ne že bych se o něj měla s kým podělit." Když to říká, usmívá se, a já myslím, že chtěla, aby to vyznělo jako vtip. Mě ale neošálí. "A chybí mi rodina. Jsme od sebe jen hodinku, ale někdy se to zdá jako věčnost."

"Co chceš?" zeptám se po chvíli ticha. "Jaký máš plán?" Je to Andie. Vím, že má plán.

"Až skončím s rezidentůrou, chci se vrátit zpátky do Capeside. Mohu být s Jackem a Amy. Chci se vdát, mít čtyři děti, možná psa. Chci mít směšně nudný, ale šťastný život." Když skončí, usměje se.

"Nezní mi to nudně." Zní to hezky. Jako vše, co chci, ale nemyslím, že budu mít. "Zní to fajn."

"Otázka," říká Andie a přitáhne si můj kabát těsněji k sobě.

"Jestli jsem šťastný?" opakuju. "Co chci?" Na chvíli se odmlčím a přemýšlím o odpovědích. Znám je. Jen se je bojím vyslovit nahlas.

"Ne," říkám nakonec. "Jsem šťastný, ale ne úplně. Dává to smysl?" Andie jen přikývne. "Co se týče toho, co chci, chci ženu, čtyři děti, možná psa. To, co kdysi naši přátelé ironicky označovali za domácí idilku. Směšně nudný, ale šťastný život."

Znovu sedíme v tichosti. Vím, že se musíme brzy vrátit. Naše skutečné životy čekají. Ale jedna má část jít nechce. Jedna má část tu chce sedět s Andie, sledovat slunce zapadat, vzbudit se na pláži a sledovat slunce vycházet.

"Nemám spřízněnou duši," vyhrknu, ještě než si uvědomím, že jsem na to myslel. "Chci říct, že... no..." Stahuju se.

"Vím, co myslíš," řekne Andie. "Myslím, že se v naší partě to slovo trochu nadužívá. Ale vím, co myslíš." Teď zní smutně. Nechtěl jsem ji rozesmutnit. Teď se cítím jako úplný břídil. Ona ke mně byla milá a já si na ní vždy jen vylévám všechny svý problémy. V hlavě se mi zformuje myšlenka. "Co kdybys kdykoli budeš mít pocit, že bys mohla potřebovat spřízněnou duši, mi zavolala? Posloužím ti jako takový náhradník."

"Nápodobně," řekne Andie a opře si mi hlavu o rameno. Pokouším se neztratit se ve vůni vanilky. Náhle jsem z její blízkosti nervózní. Teď už bychom se ale určitě měli vrátit.

12

Dawson

Nějak jsem dokázal tenhle den přežít. Zatímco si Joey a Jack povídali na verandě a ten časopisecký článek putoval z jedněch rukou do druhých vícekrát, než Joey putovala mezi mnou a Paceym, zachovával jsem klidný zevnějšek. Nějakým zázrakem jsem u slavnostního stolu dokázal potlačit slzy, když babička řekla, že děkuje Bohu, že dal Jen a teď jí takové úžasné přátele a rodinu, když nastal v jejím životě okamžik, kdy si myslela, že veškerá láska, kterou pro ni Bůh naplánoval, už vyprchala. Zasmál jsem se, když rovněž poděkovala za to, že vypadá mladší než ta žena, která ji hraje v televizi. Zachoval jsem pevný a klidný hlas, když se mě matka zeptala, co se děje. Řekl jsem jí, že nic. S Joey jsme jen přátelé a teď není čas něco měnit.

Nejtěžší bylo sledovat, jak se Joey po návratu Paceyho a Andie může přetrhnout, aby mu šla pod ruku. Držela ho za ruku, chodila pro pivo, seděla mu na klíně a pak se na patnáct minut, o nichž si ani nechci představovat, co se dělo, vytratili. Takže jsem měl asi pravdu, když jsem matce řekl, že se mezi mnou a Joey nic neděje. Vím, že jí někdy během svátků musím říct, co k ní cítím. Nechci, aby to pomalu ničilo naše přátelství, až z něho nic nezbyde.

Během toho všeho jsem se pokoušel utěšovat tím, že z ní mám to nejlepší, tu část, o níž jsem si jistý, že ji Pacey nevidí, možná ani neví o její existenci. Mám její mysl a duši. Ale to je malá útěcha, když je vidím nastupovat do auta, Joey má ruku kolem jeho pasu a v hlavě jim nejspíše výří myšlenky na usmiřovací sex. Co si nalhávám? Chci to všechno. Chci ji celou tak, jak by mohla mít celého mě - stačí o to jen požádat. Miluji její duši, obdivuji její mysl, ale chci její nádherné tělo. Nechci ho jen pro zřejmé fyzické důvody. Toužím po něm, protože se v něm odráží její mysl a duše. A vím, že si tím jen koleduji o zlomené srdce.


Joey

Tohle odpoledne jsem udělala vše, co bylo v mých silách, abych Paceymu ukázala, že si nemá proč dělat starosti. U slavnostní večeře jsem ho držela za ruku. Sledovala jsem z jeho klína fotbalový zápas. (No, předstírala jsem, že z jeho klína sleduji zápas.) Nosila jsem mu čerstvé pivo z ledničky, kdykoli mu došlo. Dokonce jsem ho zatáhla do koupelny na rychlovku pusou, v naději, že si toho nikdo nevšimne. Musím přiznat, že v domě Leeryových jsem se z toho cítila trochu provinile, ale musím Paceyho přimět, aby na Dawsona a mě zapomněl. Zoufám si. Ano, zoufalost je správné slovo. Panikařím. Nechci Paceyho ztratit. Miluji ho. Vím, že jsem v poslední době měla hodně pochybností, ale to mám po pravdě vždy. Nechci však Paceyho ztratit, ne takhle.

A vyhýbala jsem se Dawsonovi, což se lehčeji řekne, než udělá. Každičký nerv ve mně křičel, abych si o tom s ním promluvila. Dawson cítil totéž. Viděla jsem mu to na očích. Vím, že dnešek nebyl správná doba a slíbila jsem Paceymu, že počkám, dokud si o tom nepromluvím s ním, ale potřebuji svého nejlepšího přítele. Nejhorší na dnešku bylo sledovat, jak se Dawson chová, jako by nevěděl, že se mu vyhýbám, sledovat, jak drží všechny své emoce uvnitř. Mohu si jen představovat, co si o tom všem myslí. Doufám, že se necítí provinile. Nic špatného neudělal. Nikdo neudělal.

Ale když teď s Paceym jedeme k němu, cítím, jak se mi v žaludku sbírá úzkost. I když jsem se snažila předstírat, že je vše v pořádku, vím, že to, co se stane, až přijedeme domů, nemůže být dobré.

I když jsem se snažila soustředit na Paceyho, pronásledovala mě Jackova slova. Jak řekl, že jeho spřízněná duše je pryč, zatímco já pořád mám šanci na změnu, mi nedává pokoje. Pronásleduje mě skutečnost, že si Jen myslela, že si zvolím Dawsona. Především abych uklidnila sama sebe, pohladím Paceyho po stehně a rukou mu spočinu na koleni.


Pacey

Je zvláštní, jak Joeyina ruka na mém koleni byla minulý týden tak uklidňující. Teď musím přemýšlet, jestli to je přirozená reakce, nebo pokus ukonejšit mé zraněné ego. Připouštím, že mé ego je stejně pochroumané jako mé srdce. No, ve skutečnosti bych to mohl přiznat pouze Andie, ale u ní jsem přesvědčen, že jsou má tajemství v bezpeční - vždy to tak je.

Když jsem se vrátil s Andie, byl zbytek dne lepší, než jsem si představoval. Vím, že se Joey mohla přetrhnout, aby mě ujistila, že je vše v pořádku. Sledovala mi na klíně fotbalový zápas a dokonce mě zatáhla do koupelny a udělala mi to pusou. Tím jsem vlastně moc překvapený nebyl. Sex nikdy nebyl náš problém.

A dodržela slib, že nebude s Dawsonem mluvit, dokud se to mezi námi nevyřeší. Není to tak, že bych šílel žárlivostí, nebo si myslel, že prožili vášnivý románek. Nejsem blbec. Mezi ní a Dawsonem to nikdy není tak jednoduché. Chci mít alespoň šanci.

S Joey jsme o našich problémech nikdy skutečně nemluvili. Obvykle se jim co nejdéle vyhýbáme a pak nám vybuchnou do tváře. Po dnešním rozhovoru s Andie si uvědomuju, že se s Joey nemůžeme vyhýbat našim problémům navždy. U nás je budoucnost téměř sprosté slovo. Máme toho na probrání tolik. Tolik, čemu jsme se vyhýbali a co se nám nakonec, ne-li dnes, vrátí i z úroky.

Do domu vcházíme v tichosti. Zapomněl jsem jí vzít z auta tašku, ale to můžu udělat, až si promluvíme. Zhluboka se nadechnu a rozejdu se ke kuchyňskému stolu, ale cítím, jak se mi kolem pasu sevře pár rukou.

"Joey," říkám, "musíme si promluvit." Nikdy jsem nebyl ten, kdo by si dal ujít sex, ale ten rozhovor musíme vést hned. Kdybych počkal, ztratil bych odvahu a věci, které potřebujeme vyložit na stůl, nebudou nikdy řečeny.

"Můžeme si promluvit později," přemlouvá mě, zatímco se mi poslepu pokouší rozepnou přezku pásku.

Nemůžu si pomoct a začínám jí pomáhat s přezkou a rozepínáním kalhot. Ale co sakra, na mluvení máme celou věčnost.

"Přestaň." Nemůžu uvěřit, že jsem to skutečně řekl. Jemně jí dávám ruce z mého pasu a párkrát se zhluboka nadechnu, abych se uklidnil. Pak si zapínám zip a otáčím se k ní. Výraz, o kterém jsem věděl, že ho bude mít, je tam. Směs ublíženosti a zmatku. "Máme toho spousta na probrání."

"O tom článku si můžeme promluvit později," říká se svým sexy úsměvem. O tom vlastně ani mluvit nechci. Kdybych si myslel, že to zvládneme, vzal bych ji do ložnice a pokusil se zapomenout na všechny naše problémy. Ale my máme problémy. Problémy, které překračují Dawsona, věci, o kterých nikdy nemluvíme. A já ji nechci nenávidět a nechci, aby mnou opovrhovala. Bože, miluju ji natolik, že to musím udělat. Musím to udělat pro nás.

"Jo, musíme si promluvit hned."

"Nic se nestalo, přísahám. O nic nešlo. Všechno překroutili, jak se jim to hodilo. Nic se nestalo."

Teď na mě hledí s očekáváním. Čeká výbuch, příval obviněních. Dawson je můj kryptonit a ona to ví. Joey čeká, že se zlomím, ale to si nemůžu dovolit. Potřebuju veškerou sílu, kterou v sobě najdu, abych tohle zvládnul.

"Vím, že se nic nestalo." Vidím ji ve tváři úlevu a nějak se to tím ještě zhorší. "Chci říct, že vím, že si myslíš, že se nic nestalo." Nevyznívá to tak, jak jsem to myslel.

"Ale…" začne Joey.

"Nech mě nejdřív říct, co mám na srdci," přerušuju ji.

"Nejdřív můžeme mluvit o Dawsonovi a pak přijdou na řadu další problémy, o kterých si myslím, že je musíme probrat." Vidím jí ve tváři zmatek. S Joey nejsme pár, co by mezi sebou diskutoval, ale teď jsem to odhodlaný udělat.

Znovu se zhluboka nadechnu. Při pohledu do jejích očích musím zápasit s touhou vzít ji do náručí. Tolik jí potřebuju.

"Takže než něco řekneš, vyslechni mě, myslím, skutečně vyslechni." Jenom přikývne a tak pokračuju. "Takže souhlasíš, že Dawsona si odbydem jako prvního?" Znovu přikývne a to to byla spíše řečnická otázka. Teď, když je břemeno mluvení výhradně na mých bedrech, chci, aby něco řekla, cokoli. Její tvář vypadá ztrápeně a to mě zabíjí, ale teď nemůžu přestat.

"Jak jsem říkal předtím, vím, že jsi mě nepodvedla, že bys mě nikdy nepodvedla... ale ty fotky úplně nelhaly. Možná byly vytržený z kontextu, ale držela jsi ho za ruku a líbala ses s ním. Po pravdě netuším, v jakým kontextu ty fotky pořídili, a věřím, že ani ty si asi nejsi úplně jistá. Nebudu zkoušet předstírat, že chápu dynamiku Dawsona a Joey. Nikdy jsem ji nechápal a myslím, že ji ani nikdy nepochopím." Vidím, jak se jí v tváři mihne panika, ale jen na okamžik. Pak se jí na tváři usadí pevné a nečitelné rysy. Vím, že chce protestovat, ale musím to ze sebe dostat, takže jí nedávám šanci.

"Ale to není náš největší problém, a i když vím, že se tomu oba vyhýbáme, víme, že takhle nemůžeme pokračovat věčně. Nemůžeš sem jezdit každý víkend a já si pořád brát volno na cesty do New Yorku. A přestěhování taky nepřipadá v úvahu. Vlastním Ledárnu a pořád ji splácím a budu splácet ještě pěkně dlouho. Nemůžu se sbalit a přestěhovat do New Yorku. A po pravdě bych to ani nechtěl."

Joey svěsí hlavu a zamumlá: "Ale já bych se mohla vrátit do Capeside... myslím natrvalo."

"Můžeš se mi podívat do očí a zopakovat to, Jo?" Vím, že nemůže, a ona nechává hlavu svěšenou. "A i kdybys mohla, nevěřil bych ti. Máš v New Yorku kariéru a život, který bys v Capeside mít nemohla. Možná, že kdybych žil v Bostonu nebo Providence, mohli bychom to nějak vyřešit. Ale když na to přijde, chceme každý něco jinýho."

"To není pravda," říká rychle a uniká jí slza. "Oba chceme mít jednou rodinu."

"To je přesně ono," říkám jemně a objímám ji. Skutečnost, že mi to připadá tak přirozené, to dělá těžším, než jsem si kdy představoval. "Ty chceš mít rodinu jednou a já kdykoli, třeba hned. Ani nevím, kolik chceš mít dětí?"

"Dvě," pláče mi do ramene. "Chci mít dvě děti." Pohladím ji po vlasech a uvědomím si, že sám brečím. Brečím, protože existují věci, které láska překonat nedokáže, brečím, protože jedna má část ji bude vždy milovat, brečím, protože ji musím nechat jít.

"Dávám ti svobodu." šeptám ji do ucha.

"Nechci svobodu," téměř knučí. "Nechci, abys mě nechal jít."

"Já vím," utěšuju ji. "Taky to nechci, ale musím to tak být." Na chvilku se odmlčím, abych se dal dohromady. Slzy mi teď tečou proudem a já nemám sílu je zastavit. Ale alespoň necítím to prázdno, které jsem cítil, když jsem ji viděl s Dawsonem na stránkách toho časopisu. Vítám tu bolest, protože je to první pravá, nekomplikovaná emoce, kterou jsem za dlouho dobu pocítil. Naše láska byla komplikovaná, ale ta bolest bude prostší, protože vím, že nebude trvat věčně.

"Zvládneme to." Zní to, jako by spíše přesvědčovala sama sebe, a já vím, že to svým způsobem tak je. Začínám mít pocit, že jsme opsali úplný kruh. Rozcházíme se za podobných okolností jako před lety. Viděl jsem Joey a Dawsona při intimní chvilce a uvědomil jsem si, že s Joey míříme opačnými směry. Ale tentokrát je to jiné, protože už nejsem kluk. Necítím se jako nula a myslím, že to zvládáme lépe. K čertu, vím, že to zvládáme lépe. A je to jiné, protože tentokrát jsem si myslel, že to vydrží navěky.

"Ne, nezvládneme," říkám lítostivě. Co řeknu teď, to nadobro ukončí. "Nejenže ti dávám svobodu, házím tě zpátky do vody. Nevím, jestli poběžíš rovnou za Dawsonem, někým jiným, nebo budeš sama nebo co. A do toho, jak se rozhodneš, mi už nic není. Ale miluju tě. Jedna má část tě bude vždycky milovat."

"Taky tě miluju," říká jako dítě, které se chystá dupnou nožkou a vykřiknout: 'To není fér!'. Cítím totéž. "Ale vážně to nezvládneme, viď?" Říká to pomalu, jako by si to až teď sama uvědomila. Už se mi nedostává slov, takže jen zavrtím hlavou.

13

Joey

Zatímco jdu nocí, přehodím si tašku s věcmi na spaní přes záda a zhluboka se nadechnu. Možná je to tím, že nesu tu plátěnou tašku, nevím, ale náhle si vzpomenu, jak si Dawson v prváku po tělocviku rozlil v tašce celou lahvičku kolínské. Ta vůně vydržela na všem alespoň měsíc. Načichlé bylo Dawsonovo oblečení, jeho vlasy, jeho skříňka, i v jeho pokoji ta vůně ulpěla. A na mně taky. Bessie poznala, když jsem byla u Dawsona, říkala, že mě ucítí, jakmile vejdu do dveří. Byla jsem tou vůně načichlá, stejně jako mé oblečení. Prskala jsem kvůli tomu, ale ve skutečnosti se mi to líbilo. Skoro jako by si mě označkoval. Jako bych byla jeho dívka nebo tak něco. Nezáleželo na tom, kde jsem zrovna byla a kde byl on, stačilo se zhluboka nadechnout a byl se mnou. Celé je to více než holčičí a možná až patetické. Ale tak jsem to tehdy cítila.

Ve vzduchu je přítomen pocit, že je to přesný opak toho, co se mi právě stalo. Vzduch je sladký a ostrý. Jsou z něj cítit vatry, jablečný mošt, dobří přátelé a hluboké konverzace. Připomíná mi to Díkuvzdání ve třetím ročníku na střední. Život nebyl takový, jaký bychom ho chtěli, ale měli jsme své přátele. Studený vánek přinášel přísliby a příležitosti. Možná, že to není zase až tak odlišné.

Prošla jsem celé město. V Capeside je více míst, kde se můžete ztratit, než by většina lidí čekala. Ne, že by mě někdo hledal. A teď se rozhoduji, jestli se mám vrátit do penziónu nebo... někam jinam. Co si to nalhávám? Přemýšlím o tom jít k Dawsonovi. Chci za ním jít. Ale když za ním půjdu, všechno vyplave na povrch, nejen co se stalo s Paceym, ale všechny ty city, které jsem v sobě tak dlouho dusila. City, které jsem se snažila potlačit, které jsem se snažila zapudit jako přátelství či společnou minulost, vyplavou na povrch. Neřekla bych, že je na to teď vhodná doba. Bylo by to strašně sobecké, kdybych za ním teď přišla, vyklopila na něj všechny své problémy s Paceym a pak mu vyznala nehynoucí lásku.

Co by asi udělal? Věnoval mi krátký lítostivý pohled a řekl mi, že šel dál? Řekl by mi, že jsem jen rozrušená kvůli Paceymu a on nebude působit jako jeho náhradník, než se s ním usmířím? Nebo by mi řekl, že mě rovněž miluje? Jak by to ode mě bylo sobecké jít za ním dnes, když jsme se všichni poprvé od Jeniny smrti sešli, opět mu pro jednou dát svůj život k nohám a požádat ho, aby složil ty střípky zase dohromady. Ale jsou to myšlenky na Jen, které mě při chůzi pohánějí. A jsem sobecká; už jsem tam.


Dawson

"Joey?" říkám. Nevím proč, ale nejsem překvapený, že ji vidím vlézt oknem dovnitř. Nějak jsem to čekal. Musel jsem. Proč bych jinak nechával v listopadu otevřené okno? Možná jsem v to doufal.

"Nechtěla jsem vzbudit tvou sestru a rodiče. Teda tvou mámu a... nevlastního tátu?"

"Říkej mu Harry. Na nevlastního tátu se cítím moc starý." Harryho beru spíše jako máminu druhou polovičku, otcovskou figuru pro Lily. Nic proti Harrymu, tak to prostě cítím. Je to ale dobrý člověk. Vím, že mámu a Lily miluje a udělal by pro ně cokoli a toho si vážím.

"Zábavný... ani mě nenapadlo, že má jméno. Myslím na něj jako na manžela Gale." Musím se tomu zasmát. Dlouho jsem to cítil podobně. Byl to jen mámin kamarád a pak mámin přítel. Ale když se zasnoubili, stalo se to skutečnější a já se na něj pomalu naučil myslet jako na Harryho.

"Já... myslím, že... to jenom, že..." Joey koktá a je to tak půvabné, že se musím rozesmát ještě více.

"Ne, Jo," pokouším se ovládnout svůj smích. "Úplně chápu, o čem mluvíš. Taky jsem ho nebral jako skutečného člověka, dokud se nezasnoubili."

Teď si ke mně sedá na postel. Ucítím závan podzimního vzduchu, které na ní stále lpí. Je příjemný jako fotbalové zápasy, jablečný mošt a vatry. "Jde o to, že v mnohém pro mě byl Mitch více otec než můj vlastní otec. Je trochu divné sledovat někoho jiného téměř na jeho místě. Je to příjemné, ale divné."

"Rozumím," říkám. A je to tak. Je divné, že někdo jiný spí v jedné posteli s mou matkou, tahá čtvrťáky zpoza Lilyna ucha a dokonce stříhá trávník. Ale je to příjemně divné. Máma a Lily si tyhle věci zaslouží.

Nastane okamžik ticha a Joey zvážní. Musí existovat důvod, proč je tady a ne s Paceym. Vím, že nejsem obeznámen s tím, jak to mezi nimi je, ale nedovedu si představit, že by Paceymu nevadilo, že sem Joey zajde při první příležitosti, kde mohli být tenhle týden spolu.

"O co jde?" zeptám se nakonec.

"To Pacey," začne. A mě to nepřekvapí.

"Pohádali jste se?"

"Ne tak docela," odvětí a opět se odmlčí.

Chystám se jí zeptat, co se tedy stalo. Ať už to bylo cokoli, sebralo ji to. Nezdá se naštvaná, ani nemá slzy v očích, je jen smutná. Pohlcena smutkem. Ale pokračuje. "Nepohádali jsme se, tak nějak se se mnou rozešel. Teda rozešel se se mnou." Když to říká, drobně jí poklesnou ramena a to malé gesto mi přináší více bolesti, než jsem cítil za dlouho dobu.

"To mě mrzí, Joey." Dám kolem ní ruku. Mrzí mě to? Nečekal jsem na to? Je mi to líto, protože to Joey bolí. Nechci, aby byla smutná, a ona je. A doufám, že si Pacey nemyslel, že jsme s Joey měli poměr nebo tak něco. Nechci být důvodem jejich rozchodu.

"Mě taky," říká. "Ale bylo to tak divný. Proběhlo to úplně v klidu. Já brečela, on brečel. Řekl, že mě miluje, ale že by nám to nikdy nemohlo fungovat. Alespoň ne na dlouho." Chci říct, že jsem to věděl celou dobu, ale mlčím. "A měl pravdu," pokračuje Joey. "Myslím, že jsme to hluboko uvnitř věděli oba, jen jsme neměli odvahu to říct nahlas. Takže Pacey byl ten odvážný. Ukončil to teď, dokud mezi námi ještě něco bylo."

"Vím, že to teď asi nechceš slyšet, ale myslím, že to nejspíš bylo dobré rozhodnutí," říkám opatrně. Vím, že to bylo správné rozhodnutí, ale je toho za námi tolik. Mám pocit, že kolem toho musí našlapovat opatrně. Ale jsem rád, že za mnou přišla, že po tom všem jsem stále její kamarád. Občas plně nedoceňuji, že jsme přátelé. Je úžasné, že pořád máme jeden druhého. Nemohu to popřít. Raději bych měl Joey jako svou kamarádku než jakoukoli jinou ženu jako milenku.


Joey

Když Dawson říká, že Pacey nejspíše udělal správnou věc, vrátí mě to do jiné doby, kdy mi Pacey řekl něco podobného. Bylo to po té párty, kdy jsem se nabídla Dawsonovi. Pořád můj nejtrapnější okamžik. Ale taky mi to připomene, kolik toho máme za sebou. Všichni. Legrační, kdysi byli Jen, Jack a Andie nová děcka ve městě.

"Byla to správná věc," připustím. "Vím, že ano, ale stejně je to..."

"Těžké," vloží se Dawson.

"Jo, těžké," souhlasím. "Nepřestaneš je milovat, jen..."

"Je přestaneš potřebovat tak jako dřív," dokončí za mě Dawson větu. Dawson to zná, už jsme si tím prošli.

"Hm," souhlasím. "Myslím, že jsem to zvorala," pronesu a doufám, že se nerozpláči.

"Joey, jestli byl nějaký drb v časopise katalyzátorem rozchodu, tak ten vztah stejně neměl moc šancí vydržet." Říká to jemně a já vím, že mi nechce ublížit. Ale nechápe, co se snažím říct.

"To nemyslím," říkám a polykám slzy. "Myslím, že jsem to zvorala, když jsem se vůbec k Paceymu vrátila." Mlčí. Vím, že neví co říct. Tak pokračuji, než ztratím odvahu. "Než Jen umřela, řekla mi, že chce, abych vyřešila ten milostný trojúhelník. Něco jako její poslední přání nebo tak." Po dnešním rozhovoru s Jackem vím, že to Dawson ví, ale stejně mám pocit, že musím začít od začátku. "Chtěla, abych učinila definitivní volbu nebo tak něco. Věděla, že jsem pořád zamilovaná do bývalého kluka." Vidím, že Dawson při tom zavře oči, a to jedno malé gesto mě bolí více, než jsem si kdy myslela, že je možné.

"Já vím," říká nakonec. "Se mnou Jen taky mluvila."

"Jack mi to dnes řekl." Přemýšlím, jestli bych mu měla říct i zbytek. Ale nechci, aby mezi námi byla tajemství, tak to říkám. "Nevím, jak to říct, tak to prostě řeknu." Teď jsem ztratila odvahu. Musím soustředit všechny síly, které mám, a pamatovat, že Jen chtěla, aby mezi námi nezůstalo nic nevyřčeného. "Jen mi řekla, abych si zvolila toho, koho pořád miluji, tobě řekla, abys byl vždy otevřený možnosti, že se k tobě tvá spřízněná duše vrátí, a Paceymu řekla, aby mě nechal jít, a byl šťastný sám o sobě."

Zhluboka se nadechnu a pohlédnu na Dawsona. Tak. Řekla jsem to. Jeho výraz je prázdný, ale pomalu se mění.

"Takže Jen si myslela, že…," pomalu pronese Dawson.

"Jo, Jen si myslela, že si zvolím tebe." Nevypadá, že by mu to udělalo radost nebo že by se mu ulevilo, jak jsem myslela, že to bude, a doufám, že jsem ho neztratila navždy.

"Ale mýlila se," říká Dawson věcně. Jeho hlas je prostý emocí. Konstatuje fakt.

Je to teď, nebo nikdy. "Mýlila se v tom, koho si zvolím, ale ne v tom, koho jsem milovala. Koho miluju."

Vidím, jak se mění. Napřímí se a oči mu zrazují pevné linie tváře.

"Ale chci mít šanci to všechno sama vysvětlit. Pak si můžeme promluvit, ano?"

Dawson přikývne a já předpokládám, že mohu začít vysvětlovat, jak to jen dokáži, jak jsme skončili v této situaci. Jak jsem nás dostala do této situace. Nejsem si jistá, jak daleko bych se měla v čase vrátit. Asi tak daleko, jak bude třeba.

"Když jsme se spolu vyspali…" ano, vracím se o šest let nazpátek. "Vzpomínáš, jak jsem říkala, že bych měla raději pohádku?" Znovu přikývne.

Nejsem si jistá, jak pokračovat, jak nejlépe vysvětlit to, co se snažím říct. "Pamatuješ na tu knížku, co jsem včera četla?"

"Tu francouzskou?" zeptá se.

"Sentimentální výchova od Flauberta. Jo, tu francouzskou."

"Jediná kniha, kvůli které stojí za to žít!" vyhrkne Dawson. Jsem překvapená. Dawson nikdy na literaturu nebyl a nedokáži si ho představit, jak sedí nad francouzským románem z devatenáctého století."

"Znáš ji?"

"Vlastně ne," přizná Dawson. "V Manhattanu, filmu Woody Allena, Allen říká, že je to jediná kniha na světě, kvůli které stojí za to žít. Je na seznamu spolu s Marlonem Brandem a švédskými filmy."

To už je Dawson, jakého znám. "To tedy nevím, ale je to jedna z mých oblíbených a včera jsem ji znovu četla..."

"Včerejšek se zdá být před miliónem let." Má pravdu, je to tak. Během jednoho jediného dne se vše změnilo. Nebo se možná nezměnilo nic.

"Ano, to zdá. Nicméně, poprvé jsem tu knihu četla v prváku na vysoké. Profesor Wilder říkal, že má nejlepší konec v celé literatuře. Vzbudilo to ve mně zájem, tak jsem si ji přečetla. Ukázalo se, že sleduje život mladíka do jeho středního věku. Je to naivní romantik. Frederic, tak se jmenuje, krátce po svém příjezdu do Paříže potká ženu. Okouzlí ho, ale nikdy z toho nic není, jen série falešných začátků a špatných načasování. O svém životě má strašně romantickou představu a očekává, že vše bude série velkých gest romantické lásky."

"Říkáš, že jsem...," začne Dawson, ale musím to ze sebe dostat, než ztratím odvahu, tak ho přerušuji.

"Říkám, že já jsem Frederic, ne ty, Dawsone." Dawson na mě zvědavě pohlédne a já využiji příležitosti pokračovat. "Ve stejnou dobu, kdy sní své sny, to v Paříži vře. Je svědkem Pařížského povstání, ale cítí se příliš bezmocný, než aby jednal. Nebudu zabíhat do podrobností o ideách svobody, rovnosti a bratrství, které tehdy dmuly ve městě. Důležité je, že stejná neschopnost jednat ho provází celý jeho život.

Jak dospívá, nic z jeho příslibů se nenaplní a žádný ze snů neuskuteční. A je to jeho vlastní nerozhodná povaha, která ho odsuzuje k životu prázdných snů.

Když jsem Sentimentální výchovu četla poprvé, neměla jsem z ní příjemný pocit - ale přesně to má vyvolávat. Bylo to tak... zbabělé. Ale teď je to jedna z mých oblíbených a pokaždé, když ji čtu, ten útěšný a hořkosladký pocit, který ve mě zůstává, vzrůstá - a nelíbí se mi, co to o mně vypovídá. Říká to o mně, že se stávám neschopnější a slabší. A to nechci, Dawsone. Co má být jeden z nejlepší konců všech dob jsou dva přátelé, kteří mluví o tom nejlepším, co se jim nikdy nepřihodilo. Nechci být taková. Nechci, abychom byli takoví.

Říkám, že tě miluju a svým způsobem jsem tě milovala od svých patnácti. Ale láska, kterou k tobě chovám teď, je jiná, než láska patnáctileté holky k patnáctiletému klukovi. Je skutečná, pravá a možná ne tak nevinná. Ale proto celé ty roky vytrvala. Jak jsme se měnili, měnila se i má láska k tobě.

I když bych ti dneska večer ráda vyjádřila lásku, nahodila zatmívačku, pustila šťastnou hudbu a vyhlásila konec filmu - nemůžu. Jsou na mně věci, které musím napravit, věci, na kterých jsem začala pracovat. Věci z dětství mě následovaly do dospělosti, což určitě víš. Podle jedné psychologické teorie zaujímáš v budoucích vztazích buď roli své matky nebo svého otce. Právě teď je problémem, že oba zaujímáme role našich otců. U tebe to asi takový problém není. Mitch byl skvělý, měl bys být jako on. Ale přiznejme si to, můj otec je v oblasti vztahů budižkničemu. Lásku druhého používá proti němu, ubližuje, je sobecký. Nemyslím, že si to většinou vůbec uvědomuje. Je prostě takový. Ale já taková být nechci."

Odmlčím se, abych se nadechla. Slova se mi z úst řinula rychleji, než jsem si je stíhala uvědomit. Jen doufám, že to Dawson pochopil, že počká.

"Pronajmu svůj byt v New Yorku a bude chvíli bydlet u Bessie." Pokračuji v mluvení a pokouším se číst v jeho tváři. Snad poprvé v životě nemám ponětí, co si myslí. "Budu se řídit tvou radou a zapracuju na svém románu, budu Bessie pomáhat s penziónem a dopřeju si čas, abych napravila ty věci uvnitř sebe."

Přeji si, aby Dawson něco řekl, cokoli. I kdyby to bylo 'Já tě tak nemiluju', alespoň bych měla jistotu. Ale jen sedí na kraji postele s prázdným výrazem.

"Vím, že to hodně připomíná to hledání sama sebe, co jsem na tebe vychrlila, když mi bylo patnáct. A vlastně to i svým způsobem je. Ale teď do sebe víc vidím. Vím, že identita není něco, co získáš v umělecké třídě. Je to něco, co se mění a roste, jak se lidé mění a rostou. Neděje se to samo od sebe. Jestli mě miluješ tak, jako miluju já tebe, vím, že nemám právo tě žádat, abys na mě počkal. Je to velké riziko a vím, že zatímco nebudeme spolu, může se stát cokoli. U nás je to tak vždycky, ale je to riziko, které jsem ochotna podstoupit. Kdybychom se dali dohromady a já byla, jaká jsem teď, nevydrželo by to. A jestli mě miluješ, chci, aby nám to vydrželo."

A on tam v tichosti sedí. S prázdným výrazem. Proč poprvé v životě, kdy od něj chci dramatickou reakci, je tak flegmatický? Moje nervozita nekonečně vzrůstá. Čím déle se slovy otálí, tím více panikařím. Možná jsem to neměla dělat. Možná tohle nebyla vhodná doba. Možná jsem byla blázen, když jsem si myslela, že by mě mohl milovat tak, jako já miluji jeho.

"Řekni něco, prosím tě," naléhám.


Dawson

Má mysl horečně zpracovává všechny informace, které právě obdržela. Nikdy jsem nečekal, že by sem dnes Joey přišla, vychrlila analogie z francouzské literatury a vyjádřila mi lásku.

Zaprvé mě miluje. Její láska překračuje zpocené dlaně středoškoláků. Miluje mě tak, jako já miluji ji. Ale žádá mě, abych počkal. Jak dlouho? Zdá se, že neurčitě dlouho. A jedna má část chce na ni čekat věčně. Ale realista uvnitř mě ví, že by to nemuselo fungovat. Čekání je nebezpečná hra.

Vím, že je nervózní, protože nic neříkám. Dawson Leery obvykle neoněmí, ale já mlčím. Musím se přinutit vyjádřit své myšlenky.

"Joey," začnu prostě. "Miluju tě." Za výraz čiré radosti a úlevy v její tváři všechny ty roky čekání téměř stály. Chtěl bych ji teď políbit, milovat se s ní. Chci, aby se naše těla navzájem vyléčila. Ale vím, že Joey musí podstoupit vlastní léčbu. Pomohu, jakkoli budu moci, ale vím, že má role musí být minimální.

"A vím, že existují věci, kterými si musíš projít sama," pokračuji. "A já ti pomůžu a podpořím tě, jakkoli budeš chtít. Budu se toho účastnit nebo neúčastnit, jak budeš potřebovat." Vidím, že se jí celé tělo uvolnilo a nechci říct, co musí přijít dále.

"Ale nemůžu ti slíbit, že na konci tvé cesty budu ten, za koho mě budeš chtít mít. Vždy budeš mít mé bezpodmínečné přátelství, vždy budeš má spřízněná duše, ale nemohu ti slíbit, že po uplynutí toho neidentifikovatelně dlouhého času, budu pořád trpělivě čekat na chvíli, kdy řekneš, že jsi připravená. Promiň."

"Dawsone," řekne Joey vyrovnaně, což obdivuji. "Rozumím. Celá tahle situace je víc než trochu zvoraná a většina z toho je má práce." Na chvíli se odmlčí a pak si její ruka najde mou. Pouhý pocit našich propletených prstů mi stačí, abych jí chtěl říct, že na ni počká navěky, ale to nemohu.

"Jen musíš vědět, že tě miluju."

"Taky tě miluju, Jo. Tolik až to bolí."

"Mě taky," řekne a po tváři se jí kutálejí slzy. Přitáhnu si ji do náručí a nechávám ji plakat a zjišťuji, že pláči spolu s ní. Pláči, protože zaujímá tolik mé duše, pláči, protože jí tolik miluji, a pláči, protože v této chvíli to nemůže být přesně tak, jak bych chtěl.

Zůstává tak i dlouho po té, co slzy uschnou a já ji nechci nikdy pustit. Chci s ní být, v pokoji svého dětství, chci ji chovat v náručí. Svým způsobem je tenhle pokoj stejně její jako můj.

"Měla bych jít," říká Joey neochotně a prolamuje kouzlo ticha a vzpomínek.

Ještě jednou ji obejmu, jen abych ji cítil nablízku. Požádal bych ji, aby tu přespala, ale nějak si uvědomuji, že to teď nepotřebuje.

"Miluju tě, Joey. Dej na sebe pozor, prosím tě."

"Dám," otočí se od okna. "A taky tě miluju."

"Joey," dodávám ještě, když je napůl venku z okna.

"Jo?" otočí ke mně hlavu.

"Co to bylo?"

"A co?"

"To nejlepší mezi dvěma přáteli, co se nikdy nestalo?"

Joey se usměje. "Jen nějaký trapas v bordelu."

Musím se smát. Metafora, kterou Joey použila k popsání našeho vztahu je založená na nějaké špatné zkušenosti ve veřejném domě. Joey se rovněž směje a je to to poslední, co slyším, než její kroky zmizí v dálce.

14

Joey

"Chceš to už udělat?" ptám se s drobným uchechtnutím.

"Jo, a ty?" ptá se Dawsona. Z jeho hlasu mohu říct, že se cítí stejně pošetile jako já.

"Dobře. Musíme začít najednou, nebo to nebude fungovat."

"Já vím. Nemyslíš, že je to hloupé?" ptá se mě Dawsona. Po pravdě jsem se na to sama sebe taky ptala.

"Divné, jo. Hloupé, možná. Ale zdá se to být správné." Jo, je to nejspíš hloupé. Určitě to zůstane jen mezi námi.

"Dobře. Až napočítám do tří," řekne Dawson.

"Jedna, dva, tři," společně pomalu počítáme. Chci se smát našemu bláznovství. Je to tak nedospělé. Ale místo toho tisknu na dvd přehrávači tlačítko play a musím se smát tomu, že se s Dawsonem díváme na stejný film, každý na opačné straně země. Filmový večer na vzdálenost tisíce kilometrů není stejný. Život v Capeside značně ovlivnil můj společenský život, ne, že bych ho předtím nějak moc měla. A rovněž učil z filmového večera na dálku velmi lákavou nabídku.

Poprvé jsme to s Dawsonem zkusili minulý týden. Když je teď v Kalifornii, strašně mi chybí. Ale daří se mi dobře. Trávím dny psaním, stlaním postelí v penziónu, hraním si s Alexem a Lily, hlídáním Amy a chvílemi strávenými s Jackem. Určitě je něco na sledování známého filmu se starým přítelem - i když je ten přítel jen hlas na druhé straně drátu.

"Můj účet za telefon dosáhne nebeských výšin," řekne Dawson.

"Nápodobně," vesele souhlasím.

"Dobře utracené peníze," dodá Dawson.

"Za letenku by byly ještě lépe." Je to spíše žert než vážně míněný návrh. Dawson má příliš mnoho práce, než aby se sebrat a přiletěl za mnou. A já musím být na své peníze obezřetná. Jediná hotovost, kterou teď mám, jsou mé úspory. Naštěstí si nemusím dělat starosti s nájmem, protože svůj byt pronajímám a Bessie si ode mě nevezme ani cent. Ale stejně to není moc dobrý nápad letěl přes celou zemi.

Legrační, kdysi dávno jsem si myslela, že odpoledne mimo město je únik. Pak se únikem stala Florida, pak slavné chodby Worthingtonu, Francie (konečně) a pak únik nebyl formy Velkého jablka. Zpočátku to bylo osvěžující. Nikdo nevěděl, kdo jsem, a nikdo se nestaral. Nebyla jsem Joey Potterová, capesideský případ pro charitu nebo dívka rozpolcená mezi dvěma přáteli z dětství. Nebyla jsem pečlivá vysokoškolačka, byla jsem žena s mořem možností.

Muži, se kterými jsem chodila, o mně nic nevěděli a já nevěděla nic o nich. Nevěděli ty velké věci; že jsem vyrůstala chudá, že mi zemřela máma, když jsem byla ještě malá, že mě během puberty vychovávala sestra, že byl můj táta ve vězení. A nevěděli ani drobnosti; že jsme se poprvé líbala s turistou, že jsem Dawsonovi v sedmi letech nešťastnou náhodou zlomila nos baseballovou pálkou, že jsem měla křečka jménem Laurence, než Pacey náhodou nechal otevřená dvířka od klece. Sakra, ani nevěděli, kdo to Dawson a Pacey jsou - a nestarali se.

Nejdříve to bylo skvělé. Měl jsem pocit, že mám k dispozici čisté plátno a možnost se namalovat, jak se mi bude chtít. Brzy jsem zjistila, že to není tak úplně pravda. Nemůžete změnit to, kdo jste, ani jedním lusknutím vymazat minulost. Problémy mají nechutný zvyk vás pronásledovat. Dříve či později vás doženou. Tak jsem udělala to, co vždy - utekla jsem. Ti muži neměla tišení, jaká ve skutečnosti jsem, takže většinou, než přišli na to, co dělám, jsem už byla pryč. Pokud na to vůbec kdy přišli.

"V únoru," řekne Dawson.

"Co?" Byla jsem tak ztracená v myšlenkách, že jsem ztratila nit hovoru.

“Budeš tu v únoru. Andrey už má rozplánovanou velkou seriálovou párty. Má zamluvené kamery a drbací sloupky."

"Jo. To zní skvěle. A kromě toho ty přiletíš na Vánoce a to je už za týden." Bude to jen chvilka. Gale obnovuje tradici Leeryoských (nebo jak je na pozvánce Leery-Giffordovských) vánočních večírků. Bessie, babička a já ho pomáháme Gale naplánovat. Musím říct, že to bylo něco. Začínám na ně méně a méně myslet jako na 'dospělé'. Bessie není ani čtyřicet!

"Audrey mi odpoledne volala a říkala, že by přiletěla se mnou."

"A ty jsi souhlasil, že s ní poletíš?" ptám se nevěřícně. Audrey musí být jeden z nejhorších spolupasažérů na světě. V letadlech dočista blázní. "Už jsi s ní někdy letěl?"

"Skoro. Tehdy, když nakonec místo toho jela autem s Paceym." Jak jsem na to mohla zapomenout? Tehdy jsme učinili sliby, jež jsme měli v úmyslu dodržet. Doufám, že tentokrát to bude mít lepší konec. Tentokrát to samozřejmě nejsou naivní sliby, jen realistický přístup a samozřejmě naděje.

"Řeknu jen, že když tě požádá, abys jí praštil, tak se nerozpakuj a uzemni ji."

"Joey!" směje se Dawson. "Ty jsi mi ale kamarádka."

"To říkáš teď," namítám. "Ujišťuji tě, že změníš názor, jakmile se za vámi zavřou dveře do letadla, jestli ne dřív."

"Je to divné," pronese Dawson.

"A co?"

"Audrey."

"Jo," usmívám se. "Ta holka je z jiného světa."

"To taky," odvětí Dawson. "Ale je divné, že náhodný počítačový výběr nám přinesl celoživotní kamarádku. Když jsem šel na USC, musel jsem vyplnit dotazník kompatibility."

"To já taky," směju se. "Ale stejně jsem dostala Audrey."

"No, hádám, že jste kompatibilní. I když vaše přátelství vyvstalo z nutnosti sdílet společnou koupelnu."

"Asi to není o nic divnější, než se potkat při bouračce nebo při výstupu ze žlutého taxíku." Oba se na chvíli odmlčíme.

"Jo, asi jo," povzdechne si Dawson. "Dvoutýdenní oddych mi právě teď zní jako rajská hudba." Zdá se mi unavený.

"Zníš unaveně. Můžeme to udělat jindy. Jdi se vyspat." Pracuje příliš těžce na to, aby promrhal dvě hodiny hovorem se mnou o nějakém klišovitém filmu, který běží v pozadí.

"Jsem v pohodě," odvětí Dawson, ale unikne mu zívnutí, které to prohlášení zrazuje.

"Dawsone," napomínám ho. "Nechci být zodpovědná za to, že budeš zítra mrzutý na štáb."

"To budu stejně," žertuje. "Pověz mi, co capesideské dámy naplánovaly na letošní večírek." Dawson zkušeně mění téma. Ale já si slibuji, že rozhovor zkrátím.


Dawson

"Bude to hodně tradiční. Jako vždycky," říká Joey nadšeně a já vím, že pro teď jsem úspěšně dokázal změnit téma.

Pravda je taková, že od svého návratu do LA jsem se do práce ponořil ještě hlouběji. Nemyslel jsem, že je to možné, ale je. Svým způsobem se bojím, že kdybych se příliš otevřel, potkal bych nějakou jinou. Ve skutečnosti si nemyslím, že by se to mohlo stát, ale přiznejme si to, čas nikdy nebyl součásti aliance Dawsona a Joey. Je jako protivník čekající v závětří, aby na nás vyskočil v nejočekávanějších a nejméně očekávaných okamžicích. Todd dnes udeřil hřebíček na hlavičku, když mi řekl: 'Dřeš se, abys vypudil jistou holubičku s havraními vlasy z hlavy.'

Protože teď, když vím, že mě miluje, je Joey vše, na co neustále myslím. Svým způsobem to bylo skvělé. Silné scény se Sammy a Colbym se mi najednou psali úplně sami. Ale nechci svou lásku k Joey prožívat prostřednictvím dvou pseudovymyšlených postav navždy. Chci s ní mít skutečný život.

Čas. Pokud je k tomu třeba, dopřeji jí ho. Jen doufám, že až bude Joey po citové stránce tou osobou, kterou chce být, že pro ni pořád budu ten pravý. Nejen já bych se mohl změnit. Co když se nakonec, až si všechno vyřeší, Joey rozhodne, že mě nechce.

Takhle bych se mohl mučit do omrzení. Musím žít svůj život, jak mi řekla Jen, a zůstat otevřený možnosti, že se ke mně má spřízněná duše vrátí. Po všem, čím jsme se za ty roky prošli jsem si jistý, že vrátí. Jak to vím? Prostě vím. Možná proto, že to musím vědět.

"Babička udělá vaječný koňak, Gale upeče dýňový koláč, Bessie říkala, že narazila na recept na brusinkové sušenky, který chce zkusit." Joey stále básní o večírku. Pravda je, že mě pro to rovněž nadchla. "Doug a Jack říkali, že pomohou s výzdobou, když pohlídám Amy. A já po tom samozřejmě skončila. Jo, a Pacey udělá jednohubky, a Andie upeče svůj jablkový koláč. Pořád nevím, co přinesu já."

"Borůvkové palačinky," škádlím ji při vzpomínce, že když byla v Los Angeles, dělala je celé ráno.

"A vstoupit do Bodieho království? Ani náhodou," směje se. Bože, zbožňuji, když se směje. "A kromě toho jsem nikdy neslyšela o vánočních palačinkách."

"Nebyl to jeden z dárků od mudrců? Zlato, kadidlo a borůvkové palačinky." Směje se ještě více a já mám pocit, že má práce pro dnes skončila.

"Zkus tuhle verzi říct babičce."

"Mohla by ses připsat k těm sušenkám od Bessie," navrhnu.

"Ve světle mých omezených kulinářských schopností to je nejpravděpodobnější výsledek."

"Tvé tajemství je u mě v bezpečí," šeptám. Chybí mi Joey, společný smích.

"Jo? Ale nemyslím, že někoho ošálím. Pacey vždycky říkal, že kdyby mě nechal bez dozoru, podpálila bych kuchyni."

Následuje trapná pauza. Od toho večera v mém pokoji jsme mluvili o všem možném kromě Paceyho. Někdy jeho jméno padlo v souvislosti s Jackem nebo Dougem. Ale zmínka přímo o něm nebo o jejich vztahu nikdy nepadla. Až do teď.

"Jak ti je?" ptám se zkusmo. "Je v pořádku, jestli o tom nechceš mluvit."

"Ne," říká měkce. "To je dobré. Chtěla jsem o tom mluvit. Svým způsobem musím. Před pár dny mi volal."

To je pro mě novinka. "Vážně?"

"Jo. Jen chtěl vědět, co dělám. Víš, jak se mám."

"Jo."

"A nebylo to vůbec tak hrozné, jak jsem si myslela. Pořád to bolí, ale ne tak, jak jsem čekala. Možná kvůli tomu, jak jsme to ukončili. Když jsem s ním mluvila, potvrdila jsem si, že jsem udělali správnou věc."

Říct, že se mi ulevilo, je slabé slovo. Když řekla, že spolu mluvily, tělem mi projel záchvěv strachu. Třeba ji chtěl zpátky; třeba ho chtěla zpátky. Říká se, že první rozchod nikdy nevydrží. Samozřejmě to není jejich první rozchod, ale nevím, jestli se to počítá.

"To je fajn," říkám a pokouším se potlačit úlevu v hlase. Nemůžu žít život ve strachu a nemůžu žít život v žárlivosti. Pacey a Joey spolu budou mluvit. Musím to očekávat a respektovat stejně jako jsem chtěl, aby Pacey respektoval naše přátelství s Joey.

"Ulevilo se ti?" ptá se Joey. Kdybych tam s ní byl, vím, že by mě šťouchla do boku, vzala za ramena, nebo udělala jiné platonické gesto.

"Trochu," přiznávám. Dobře, ulevilo se mi víc než trochu, ale Joey to ví, tak to nemusím říkat nahlas. "Hodně ulevilo," stejně dodávám.

"Jack říkal, že tráví hodně čase v Bostonu - s Andie," pokračuje.

"A co ty na to?" Musí to být přinejmenším trochu těžké, že se Pacey obrátil na bývalou holku. Zvláštní, že na Andie myslím jako na Paceyho bývalou, když jejich vztah skončil už před deseti lety.

"Žárlím, trochu. Ale znáš mě, v tom jsem nepřekonatelná." Nic neříkám, protože je to pravda. Joey je velmi majetnická, když jde o její muže, ať přátele nebo současné či bývalé kluky.

"Ale taky mám radost," pokračuje Joey. "Radost, že má někoho, na koho se může obrátit, kdo mu rozumí - což já nikdy skutečně nedokázala. A hlavně Jack říkal, že o nic jiného nejde. Je to naprosto platonické. Ne, že bych mu nepřála nový vztah. Jenom je to trochu brzy, víš?" Teď brebentí. Ale chápu to. Nikdo nemá rád, když se jeho bývalý po hlavě vrhne do dalšího vztahu hned pár týdnů po rozchodu. Zajímalo by mě, jestli Pacey ví o naší zvláštní dohodě s Joey.

"Jo, já vím. Nedokážu si představit, že by spolu Pacey a Andie chodili." Zvlášť ne po všem, čím jsme si všichni prošli. Ačkoli byla naše parta v minulosti trochu... incestní, Andie se tomu vždy dokázala vyhýbat.

Po rozchodu s Pacey randila pouze mimo partu. Vím, že v Itálii to byl jeden vysokoškolák - rovněž Američan. Na vysoké chodila s budoucími lékaři a právníky. A teď chodí se skutečnými lékaři a právníky s výjimkou jednoho hráče na elektrické housle, který hrál v nějaké šílené ekliktické kapele. Dostalo se mu se našich zvednutých obočí a tázavých pohledů na vzpomínkovém obřadu Jen. Nikdy jsme nedostali příležitost ho pořádně oťuknout. Měsíc po té se rozešli, k Jackově úlevě. Jack ho nesnášel. Říkal, že to není v tom, co dělá nebo říká, jen ten nepříjemný pocit, který z něho má. To bylo před šesti měsíci a co vím, tak od té doby nikdo další nebyl. Měl bych volat Andie častěji. Zapomněl jsem, jaká je to skvělá kamarádka.

"Víš, myslím, že já dokážu," prohlásí Joey zamyšleně.

"Co dokážeš?" ptám se.

"Představit si je spolu. Ne teď. Určitě ne teď."

"Paceyho a Andie?" ptám se více než trochu překvapeně. Myslel bych si, že Joey nebude chtít, aby spolu chodili. Vrací se to zpět k jejímu problému se žárlivostí.

"Jo, Paceyho a Andie. Jednoho dne, nějakou dobu ode dneška bych si je dokázala představit spolu. Ne, že bych si ho teď chtěla představovat s jinou. Chtěla bych, aby byl s někým, kdo ho miluje, zná ho a váží si ho. Někoho, kdo ho vyzívá. Myslím, že Andie by tím někým mohla být. Ona by byla tou, kterou bych pro něj vybrala."

Jsem upřímně překvapený, že je ohledně toho Joey tak otevřená a bere to tak dospěle. Možná to je terapií nebo možná jsme jen teď všichni dospělí. Mělo by být divné mluvit o nás s Joey a o Paceym a Andie, ale není.


Joey

Mělo by být divnější mluvit s Dawsonem o Paceym a Andie, ale není. Vlastně to není vůbec divné. Možná proto, že mohu říct Dawsonovi cokoli nebo možná proto, že jsme teď všichni dospělí. Vím jen, že je to... příjemné.

"To je od tebe velmi... šlechetné," řekne Dawson . Nejspíše čekal, že dám průchod své žárlivost. Ale upřímně, je to za mnou. Jo, trochu žárlím, že Pacey se teď obrátil na někoho jiného, ale jsem raději, že se svěřuje Andie, než aby spal s polovinou ženských v Capeside. Zdá se, že jsem ho opět podcenila. Chci pro Paceyho to nejlepší, jako to chci pro všechny své přátele, možná trochu víc. V srdci budu mít pořád malé místo určené naší lásce, přátelství a vzpomínkám - ne velké - ale vždy tam bude.

"Jo? Jsem šlechetnost sama," žertuji. V minulosti jsem byla ledasjaká, šlechetnost je nová.

Dawson si trochu odfrkne, což mě rozesměje ještě více. Připomíná se mi, jací jsme cvoci. Zvláštní, jak jsme prošli školou ani nahoře ani dole na společenském žebříčku. Byli jsme jako většina děcek, někde uprostřed. V Dawsonově seriálu to je filmový cvok, knihomolka, umělec, klaun nebo vyděděnec. No, možná ne tak v pohodě, ale přijatelné. V pohodě je něco, co jsme na střední rozhodně nebyli. No, já ne. Jen byla vždy v pohodě a super a s Jackem dosáhli až na vrchol středoškolského žebříčku, když byl Jack byl fotbalový hrdina a Jen roztleskávačka a královna ročníku. Ale jak dlouho to vydrželo?

Tehdy jsme si mysleli, že jsme povzneseni nad středoškolské zážitky vyhýbáním se školou sponzorovaným aktivitám a kolektivním záležitostem (s výjimkou Andie). Ale když se teď ohlédnu, byli jsme součástí školního života stejně jako ostatní. Byli jsme vlastní malá klika nebo jak tomu chcete říkat. Jenom se nám nedaly tak lehce dát nálepky jako ostatním. Trávili jsme čas jen spolu a randili pouze spolu. Nemyslím, že by mezi nás dokázal někdo vstoupit - ale nikdo ani na naše dveře neklepal.

Slyším Dawsona zívnout.

"Slyšela jsem to, pane," říkám co nejpřísněji. "Koukej jít do postele - hned. Šupem!"

"Ano, madam!" prohlásí Dawson s hraným nadšením.

"Zavolám ti zítra," říkám. "Po seriálu."

"Dobře. Miluju tě, Joey."

"Taky tě miluju. A teď si odpočiň. Mazej."

"Zbožňuju, když jsi hubatá," odvětí Dawson. Legrační je, že myslím, že to možná myslí vážně.

"Dobrou noc, Dawsone. Zatím." Už jen jeden týden. Nemělo by to být tak těžké.

15a

Joey

Když vycházím po schodech k domu Leeryových, nebo Giffordových nebo jak, cítím se jako malá holka. Myslím to v tom nejlepším smyslu slova. Jsem natěšená na večírek, přátele, jídlo a konverzaci. Snad to nebude příliš napjaté. Řekla jsem Paceymu o našem rozhovoru s Dawsonem. Chvíli jsem to zvažovala. Věděla jsem, že mám nejspíše dost času na to, než budu muset Paceymu o Dawsonovi říct. Technicky vzato se nic nestalo a s Paceym už spolu nechodíme. Neměl by v tom být problém. Ale je v tom problém. Pořád mám svým způsobem Paceyho ráda a zaslouží si ode mě upřímnost.

S Paceym jsme se posadili k rozhovoru tváří v tvář poprvé od našeho rozchodu. Zastavila jsem se u něj v restauraci po zavírací době a on mi ukuchtil večeři. Chybí mi jeho vaření. Pověděla jsem mu, že pořád miluji Dawsona a že Dawson říkal, že mě také miluje. Překvapilo ho jedině, že tentokrát se začátkem vztahu čekám.

"Takže tentokrát je to už doopravdy, Jo?" řekl mi.

Dokázala jsem pouze přikývnout a z nějakého důvodu, jímž si pořád nejsem jistá, jsem se trochu začervenala. Když to Pacey viděl, trochu se zasmál a řekl: "Je to doopravdy." Nezněl smutně nebo naštvaně - jen trochu pobaveně - a odevzdaně.

"Jsi v pořádku?" zeptala jsem se ho. V té jedné otázce toho byla obsažena spousta. Jak žiješ ze dne na den? Hroutíš se? Celé dny si po mně soužíš? Chceš Dawsona zabít?

"Pracuju na tom," řekl pochmurněji. "A může to nastat dřív, než si myslím."

"Andie?" nemohla jsem odolat otázce.

"Pomohla mi," neochotně přiznal Pacey. Poznala jsem, že je překvapený, ale nezeptal se, jak vím, že s ní tráví čas. "Vlastně byla neocenitelná pomoc."

Chtěla jsem se ho zeptat, jestli je v tom víc než jen to, ale nemohla jsem. Nemyslím si, že jsme s Paceym na úrovni, kdy můžeme otevřeně mluvit o všem. Jednoho dne snad budeme. Vlastně vím, že budeme. Jednoho dne bude tohle minulost a jako mé středoškolské a vysokoškolské roky se z toho stanou dávné hýčkané vzpomínky. Když se ohlédneme, nebudeme myslet na to, kdo komu ublížil a kdo koho opustil první. Budeme jen vzpomínat na to, že jsme tu jeden pro druhého byli a Jen by na nás byla pyšná.

"Myslíš, že už je tady?" šeptá mi Bessie, když klepeme na dveře.

"Kdo?" oplácím jí šeptání. Mluví buď o Paceym nebo Dawsonovi; nejsem si jistá o kterém. Když jsem ji požádala, jestli bych u ní nemohla prozatím zůstat, řekla jsem jí všechno. Řekla jsem jí o terapii, Paceym a Dawsonovi.

Bessie nebyla překvapená. I když měla Paceyho ráda, myslela si, že patříme s Dawsonem k sobě, ještě než jsme spolu vůbec chodili. Když jsem se jí zeptala, proč mi to neřekla, odvětila, že měla své důvody. Zaprvé - nechtěla jsem to slyšet. Zadruhé - nemyslela si, že mi může určovat, s kým mám chodit. A zatřetí - Bessie si myslela, že bych na to měla přijít sama.

Jen pokrčím rameny, jako bych nevěděla, zda už je tady nebo ne. Ve skutečnosti by se tu Dawson a Audrey měli objevit až za nějaké dvě nebo tři hodiny. Jejich letadlo má přistát za čtyřicet minut. Řekla jsem mu, aby zavolal, až přistanou.

"Bessie! Joey! Bodie!" vykřikne Gale a obejme nás. Alex tu byl celý den, ale ani jeho ani Lily mezi lidmi nevidím.

To stačí, aby se k nám přihnala masa lidí. Jsou tu lidé, které jsem neviděla od doby, co pořádala Gale vánoční večírek naposledy, během mého posledního ročníku na vysoké.

Teď to vypadá, že ten večírek nabral takřka mýtických rozměrů. To byl ten rok, kdy jsme se s Dawsonem strašlivě opili a málem se spolu vyspali. Už jsme šli na věc, když nás přistihla Gale. Nejenže nás načapala, ještě k tomu vykřikla, pročež přiběhli Jen a Pacey, aby zjistili, co se děje, takže nás rovněž viděli napůl nahé. Samozřejmě to mezi Dawsonem a mnou nezůstalo bez následků. Dawson to chtěl dát znovu dohromady a já mu řekla, že to, co se stalo, byl omyl. Věděla jsem, že to omyl nebyl. Jen jsem se bála vrátit nazpátek, když mi měla brzy skončit vysoká a můj život uháněl kupředu. Další slepá ulička v nekonečné sáze Dawsona a Joey.

A u toho to nezůstalo. Gale to řekla Bessie, takže jsem musela celé svátky každé ráno u snídaně čelit narážkám a Dawsonovské propagandě. Bessie a Bodie byli nezastavitelní. Nějak se to dozvěděl i můj táta a připojil se k Dawsonovu štábu, ve který se Potterovic penzion proměnil.

Pak tu byla Audrey, která mi řekla, že bych do toho měla jít, dokud jsem pořád na vysoké. Říkala, že jakmile vstoupím do skutečného světa, může se stát cokoli a my můžeme o svou šanci přijít. Odvětila jsem jí, že o to mi jde. Proč bych se měla obtěžovat, když za pár měsíců nabere můj život úplně jiný směr? Byla jsem k smrti vyděšená, ale to jsem Audrey neřekla.

Následující ráno přišel Dawson s tím, že našel Jen a Paceyho v pokoji pro hosty ve spodním prádle. Odděleně i společně tvrdili, že se nic nestalo. Nevím, asi jsem jim věřila. V naší partě se tajemství moc dlouho neudrží.

Jack byl v Evropě s Andie, ale dozvěděl se to téměř okamžitě. Dva dny po té mi volal, aby zjistil podrobnosti. Říkal, že oba nejspíš byli jen trochu v depresi, protože nikoho na svátky neměli. Když nás viděli s Dawsonem v té situaci, nejspíš to jen dostalo ty pocity osamělosti na povrch. Oba toho jen vypili trochu přespříliš a odpadli.

Vím, že u Paceyho v tom bylo trochu víc. Dva týdny předtím nás přišel s Audrey navštívit na Worthingtonu a chtěl nás odvézt domů na svátky. Svěřil se mi, že ke mně pořád chová city a políbil mě. No, já ho políbila také - trochu. Následujícího dne jsem mu řekla, že bychom do toho znovu chodit neměli. Pacey mi dal čas na rozmyšlenou přes svátky.

Nepotřebovala jsem o tom přemýšlet, ale neprotestovala jsem. Jen jsem nic neřekla. Takže si umím představit, jak Paceymu asi ublížilo, když nás viděl s Dawsonem spolu, zatímco si myslel, že zvažuji možnost Joey/Pacey znovuspojení. Ale nikdy mi to nevyčetl. Pacey se nikdy nezmínil o tom, že nás viděl s Dawsonem v posteli. Nikdy se nezeptal, proč jsme se nedali dohromady. Nikdy se nezeptal, proč jsem s Dawsonem nechtěla být. Pacey mi nic z těch svátků nevyčetl.

Jen ale ano, jako obvykle. Ne hned, myslím, že to bylo na silvestrovském večírku. Řekla mi, abych se podívala na svůj život a zjistila, co mi chybí. A že jestli se bojím toho, co chci, tak bych měla. Řekla mi, že ty nejlepší věci v životě někdy mají schopnost člověka paralyzovat strachem. Také mi řekla, že jí Pacey všechno pověděl, když byli opilí. Říkala, že je na čase, abych přestala dělat s Dawsona a Paceyho blázny. Pokud chci s jedním z nich být, měla bych. A pokud nechci být ani s jedním, měla bych je nechat úplně být, dokud pořád ještě mají šanci na lásku. Proč až teď jsem schopná řídit se radou, kterou mi Jen dala před čtyřmi roky?

Byla jsem natolik ztracená v myšlenkách, že jsem ztěží vnímala, že ke mně přicházejí lidé.

"Jacku," říkám a objímám ho. "Kde je Amy?"

"S Dougem, Alexem a Lily," usměje se. "Doug vypráví Alexovi a Lily, jak pomocí policejního sledovacího zařízení může vystopovat Santovy sáně."

"Ale Štědrý večer je až zítra," směji se a podávám kabát manželovi Gale.

"Já vím," říká Jack s ďábelským světýlkem v oku. "Ty děti budou tak natěšené, že až do Silvestra nebudou schopni usnout."

"Jen počkej," říkám a očekávám, že Alex bude doma samým vzrušením bušit hlavou do zdi. "Až přijde na řadu Amy, určitě si pár dlouhých nocí zažiješ."

"Těším se na to," odpovídá. A já skutečně věřím, že tomu tak je. Slíbila jsem si, že se dnes kvůli Jen nerozruším. Vím, že by to nechtěla. Ale takové věci se snadněji řeknou, než udělají, když ji náhle všude vidím.

Měla by si hrát se svou dcerkou, vyměňovat dárky a uštěpačné poznámky s Jackem, smát se, když jí řekne Pacey vtip. Téměř ji vidím, jak proplouvá davem se skleničkou v ruce. Krátce se zastavuje u nějakého rozhovoru. Musela říct něco legračního, protože se teď všichni smějí. Jde dál a dává Dawsonovi polibek na tvář. Jednou mi řekla, že na něj vždycky myslela jako na toho, o kterého přišla.

Tohle nemohu, ne, když je tu Jack a je šťastný. Pro něj to musí být milionkrát těžší nasadit si veselou tvář. Když to dokáže on, tak já také.

"Co je to?" pokusí se mi vzít z ruky mísu, kterou jsem přinesla.

"To je pro Dawsona," odvětím a hravě mu odstrčím ruku.

"Bessie udělala bílé čokoládové borůvkové tyčinky, které vypadají moc dobře."

"To není fér," našpulí pusu. "Dawson má speciální mísu a já ne."

"Jo, no, to je taková věc mezi námi. A kromě toho jsem ti přinesla dárek," ukazuji na tašku, kterou drží Bodie. "A neuvěříš, co jsem koupila Amy. Je to rozkošné."

"Odpuštěno," usměje se Jack. Stejně nevěřím, že se na mě vůbec zlobil.

"Jak se máš?" ptá se. Z výrazu jeho tváře vím, že to nemyslím v obecném smyslu slova. Už také vše ví. To teď určitě už všichni.

"Je to lepší," odpovídám popravdě. "Každým dnes lepší a lepší."

"Fajn," říká a trochu mi promne rameno. "To jsem rád. Opravdu jsem." Já vím, že je.

"Díky," drobně se usměji. "Vím, že jsi."

"Andie je tu," pronese radostně. "Na většinu týdne si dokázala zařídit volno!"

"To je skvělé. Vím, jak je pro ni těžké vzít si volno."

"No, víš, jak umí být Andie vytrvalá, když se na něco upne." Oba se jemně zasmějeme nad pravdou, která se za těmi slovy skrývá.

"Kde je?" ptám se s nataženým krkem v očekávání, že jí uvidím, jak ke mně běží.

"Vzadu za domem," odvětí Jack a pak se na chvíli odmlčí.

"S Paceym," dodá tiše.

"Och," unikne mi z úst. Kdybych tvrdila, že ani trochu nežárlím, lhala bych.

"Není to tak, jak si myslíš," řekne Jack rychle.

"Já vím, já vím," mávnu rukou, jako by se o tom nedalo ani uvažovat. "Ale kdyby to bylo tak, jak jsem si myslela," téměř šeptám, "nestála bych mu v cestě."

"Já vím," odvětí Jack smutným tónem se zvednutým koutkem rtů. "A co Dawson?"

"Říkal, že zavolá, až letadlo přistane." Vím, že to není odpověď, kterou Jack hledal. Ale nejsem si jistá, jak slovy definovat to, co s Dawsonem máme.

"Ty víš, že tak jsem to nemyslel," řekne mírně a vážně. Dotkne se mé brady a já se usměji.

Pokynutím hlavu mu dám na srozuměnou, abychom se přesunuli do prázdného pokoje. Tohle není diskuze, kterou bychom měli vést v Leeryovic předsíni.

"Určitě už znáš většinu detailů."

"Jenom to hlavní," odvětí. "S Paceym jste se rozešli kvůli nepřekonatelným rozdílům, s Dawsonem se zdáte být přátelštější, ale stále platoničtí, a Pacey obden jezdí do Bostonu."

"Fakt je tam každý druhý den?" ptám se. Věděla jsem, že tam jezdí často, ale ani Pacey a já jsme se tolik neviděli, když jsme spolu chodili.

"No," připustí Jack, "ne tolik. O víkendech a když tam má práci, víš?"

"Jo," povzdechnu si. "Já vím."

Následuje dlouhá pauza a já vím, že Jack chce, abych mu řekla něco o Dawsonovi.

"Řekla jsem mu, že ho pořád miluju," říkám nakonec. Stále je divné říct to po vší té době takto naplno někomu jinému. Jak dlouho je to, co jsem to přiznala?

"A co na to on?"

"Že mě taky miluje," nemohu si pomoct, usměji se a sklopím hlavu, když to říkám. Téměř se stydím, téměř.

"Tak tedy...," vyzvídá Jack. Vím, že se chce zeptat, proč jsme pořád od sebe, když se milujeme.

"Jen potřebuju nějaký čas, abych si dala něco do pořádku, víš?"

Jack jen přikývne a upije ze své Carony.

"Nevyšlo by to, kdybychom se do toho teď vrhli po hlavě. Musím si toho spoustu vyřešit."

"A on souhlasil, že počká?"

"Ne tak docela," přiznám trochu neochotně. "Říkal, že mi nemůže slíbit, že až skončím s tím, co chci udělat, bude tím člověkem, kterého budu potřebovat. Vždycky budeme mít naše přátelství, ale nemůže mi slíbit, že čekání dopadne tak, jak bychom chtěli."

Jack v tichosti zpracovává má slova. To mám na Jackovi ráda, skvěle se s ním mluví. Naslouchá a obvykle má užitečnou radu.

"Jen nečekejte moc dlouho," řekne a vstane k odchodu.


Pacey

Nejsem si jistý proč, ale Andie se tu schovává se mnou. Obvykle by dávala večírku život; povídala by, smála se, trvala na tom, abychom zpívali vánoční koledy. Z nějakého důvodu jí stačí být venku se mnou.

Tenhle rok nemám na Vánoce náladu. Vlastně mi nahánějí hrůzu. Tolik se toho událo a já to nedokážu dohnat. Loni jsem byl na Vánoce v New Yorku. Babička připravila úžasnou sváteční večeři. Jen zářila. Byla nadšená z prvních Amyných Vánoc. Pořád cvakala spouští foťáku jako blázen. Dělala fotky, které nikdy znovu neuvidí. Dokázal jsem s sebou dotáhnout Douga a oni se pak s Jackem celou dobu skutečně poznávali. A já strávil podstatnou část dne hraním si s Amy, hlavně abych se vyhnul tomu uchu Chrisovi, který nedokázal udržet ruce od Joeyna zadku.

Teď se dívám, jak Amy honí Lily a Alexe, usilovně se snaží neztratit s nimi krok. Její buclaté flinstoneovské nožičky cupitají a její blonďaté kadeře nadskakují. Vánoční šatečky už má pomačkané a přes předek má skvrnu, pásek se divoce třepotá za ní. Ta holčička je skutečný zázrak.

Jediná část svátků, kterou jsem si opravdu užil, bylo nakupování pro děti. Poskytlo mi to dobrou výmluvu, abych se mohl ztratit v hračkářství. Lily jsou koupil Barbie, jejíž vlasy ve vodě mění barvu. Trochu divné, pokud chcete znát můj názor, ale prosily mě o ni všechny mé neteře, tak jsem usoudil, že v dětském světě je to považováno za super dárek. Alexovi jsem koupil akční figurku, která mě v uličce zabavila dobrou půl hodinu. Má všechny doplňky, takže jí může prohazovat zbraně. Fakt suprové. Pro mou oblíbenkyni jsem koupil dětskou světlušku, protože má stejné oči jako Amy, veliké a hnědé. Koupil jsem jí jednu z těch hracích panenek, o kterých všichni básní, protože jsem mě napadlo, že by mohla chtít hračku, s kterou si bude moct skutečně hrát. U toho jsem chtěl přestat, ale když jsem šel ke kase, spatřil jsem Teletubbies na DVD. Nevěděl jsem, že Teletubbies vyšli na DVD. Amy je zbožňuje. Fajn, přiznávám; tancuju a zpívám spolu s ní. Tak jsem koupil i to. Dál už jsem neměl v úmyslu koupit nic dalšího, přísahám. Ale pak jsem v malém krámku tady v Capeside zahlédl ve výloze panenku. Nebyla to panenka na hraní. Spíše na koukání. O panenkách samozřejmě nic nevím, ale tahle mi přišla překrásná. Z nějakého důvodu mi připomněla Jen. Bude hezké, když bude mít Amy něco, co si bude moct nechat napořád. Příští rok nebo na narozeniny jí možná koupím další. Bude to taková věc mezi námi, jako naše randící večery.

"Měli bychom jít dovnitř," říká Andie. "Začíná tu být zima."

Začíná tu být zima, ale nevím, jestli už dokážu čelit večírku. Myšlenka na všechny pospolu je skoro zdrcující. Dynamika naší party se zdá přespříliš. Jsme tu Joey a já, Dawson a Joey a samozřejmě Dawson a já. A to nezmiňuju, že jsem byl intimně zapletený s Audrey, Andie a Joey. To je zmatek, co? Naštěstí je tu dnes spousta lidí. Snad se mi povede nenápadně proklouznout dovnitř a nedostat se do žádné diskuze týkající se současného stavu některému z mých vztahů.

"Víš co, Andie?" promnu si ruce, abych vytvořil trochu tepla. "Měla bys jít napřed, já tu ještě chvilku zůstanu."

"Určitě?" zeptá se a nakloní hlavu trochu na stranu. Poznám, že mě tu nechce nechat samotného.

Nemyslím, že bych posledních pár týdnů zvládnul, kdyby nebylo jí. Poslouchala, když jsem se potřeboval vymluvit, mluvila, když jsem potřeboval naslouchat, a pomohla mi znovu se smát. Jako když jsem ji dnes večer spatřil poprvé. V těch šedých šatech vypadala naprosto kouzelně. A pak si nasadila atrapu sobích parohů, které byli v úplném kontrastu s jejím ostatním zjevem. A pak mě přiměla, abych si taky jeden pár nasadil. Takže to byla Andie, já, Alex a Lily s parožím. Cítil jsem se praštěně, ale byl to dobrý druh praštěnosti. Téměř dětská.

"Určitě." Usměji se, abych jí ukázal, že budu v pořádku. "Díky, McPheeová, za všechno."

"Pro tebe kdykoli, Wittere," usměje se. Vím, že si uvědomuje, že jí děkuju za víc než jen dnešní večer.


Joey

"Opatrně!" volám přes rameno na ženoucí se Alexe a Lily, kteří mají v patách Amy. Kde proboha sebrali ty sobí parohy?

"Harry," říkám, když ho spatřím trochu stranou od ostatních.

"Veselé Vánoce," odpovídá mi a zdá se, že se mu ulevilo, že si má s kým popovídat, zatímco Gale klábosí se svými hosty.

"Veselé Vánoce," líbám ho na tvář s pocitem jemného návalu náklonnosti k muži, který byl na Gale, Lily a Dawsona tak hodný.

"Jak to jde v práci?" Nevím, na co jiného se zeptat. Mluvila jsem s ním jen párkrát a ty rozhovory se většinou točily kolem počasí.

"Dobře, dobře," upije ze své skleničky.

"A u tebe? Nedávno tě povýšili, že?"

"Ano," usměji se a usrknu si vína. "Ale teď si dávám přestávku."

"Ahaaa," pronese pomalu Harry. "Myslím, že Gale se o něčem takovém zmínila. Jenom jsem si nepřiřadil správnou tvář ke správnému jménu. Myslel jsem, že mluví o té blondýně."

"Ukecané blondýně nebo energické blondýně?" Nemohu si pomoct a trochu se uchechtnu, zatímco se Harry zdá trochu zaskočený mou přímostí. Já je samozřejmě znám roky, on se s námi skutečně setkal jen na svatbě a letošním Díkuvzdání.

"Energické," zdráhavě připustí.

"Andie," říkám. "Ta chlapecká jména pro holky mohou být matoucí. Já jsem Joey. Ta ukecaná je Audrey."

Jen přikývne. Teď se cítím špatně. Nechtěla jsem toho chudáka přivést do rozpaků; jenom jsem se nechtěla dívat, jak tam stojí tak sám.

"Nebojte," říkám s mávnutím rukou. "Nakonec nás rozškatulkujete."

"Vím, že ty jsi ta kamarádka."

Musel spatřit výraz zmatení v mé tváři, protože se svou poznámku rychle pokouší ujasnit. "Jsi ta kamarádka z dětství. Ta, na které založil Sammy."

Kvůli tomuhle neříkám každému, s kým chodím nebo s kým pracuji, jak dobře Dawsona znám. Když lidé zjistí, že je Sammy založená na mně, předpokládají, že o mně vědí všechno. Ne všechno, co se děje v seriálu je autobiografické, ale zkuste to lidem vysvětlit. Když na to přijde řeč, obvykle říkám lidem, že jsme jen s Dawsonem chodili na stejnou střední školu. Je to tak jednodušší.

"Harry!" zavolá přes místnost Gale.

"Omluv mě," říká Harry. "Povinnost volá. Ale rád jsem si s tebou popovídal, Joey."

Rozhlédnu se, jestli neuvidím Jacka. Zdá se, že se po našem úvodním rozhovoru někam vytratil. Po milionté se podívám na hodinky a přemýšlím, proč mi Dawson ještě nezavolal.

"Ahoj, cizinko." Je to Andie.

"Andie!" objímám ji. "Jak se máš?" Od Díkuvzdání jsem ji neviděla.

"Vypadáš skvěle!" vyhrkne. "Skvostně, fakt."

"Ty taky," říkám. "To paroží je úžasné. Moc ti to sluší, fakt."

"Tyhle hadry?" směje se. "Pojď si dát se mnou něco k pití."

"Ráda," říkám. První dvě skleničky ve mně skončily poměrně rychle. Slibuji si, že třetí mi vydrží trochu déle. Opilá Joey na Leeryovském vánočním večírku nikdy nevěstí nic dobrého. No, mohlo, přemítám. Kdyby nás s Dawsonem tak hrubě nevyrušili.

"Takže," říká Andie, jakmile se s plnými skleničkami usadíme na gauč v jednom z dosud prázdných pokojů.

"Takže..." opakuji po ní. Proč lidé cítí potřebu to říkat, aby vyplnili čas? Napiji se, tentokrát je to Cosmo.

"Pamatuješ na to léto, co jsem tě navštívila v Paříži?" ptá se Andie.

Musím se usmát. To léto si budu pamatovat do konce života, od natáčení Dawsonova filmu až po moji dlouho odkládanou cestu do Francie. A především si budu pamatovat na týden, kdy za mou Andie přijela z Itálie na návštěvu.

"Ahhh," říkám rozzářeně. "Naše evropská já."

"Ano," rozšíří se Andie úsměv. "Naše evropská já." Tak jsme si s Andie ten týden říkaly. Naše evropská já.

Dělaly jsme věci, které by Joey z Východního pobřeží a Andie nikdy neudělaly. Opalovaly jsme se na pláži nahoře bez; oblézaly jsme Pařížské bary a bezostyšně flirtovaly s cizinci. Jednou večer jsme si každá přivedla domů kluka. (Ne stejného kluka. Znaly jsme francouzské slovo pro trojku, ale ne TAK dobře.)

"Pamatuješ na toho kluka?" ptá se Andie.

"Kterého?" Ten týden jsme potkaly několik pozoruhodných postav.

"Toho, jak kreslil na ulici skici."

"Nebyl to Bulhar?" ptám se. Některé detaily nemám tak jasné jako dřív.

"Belgičan," opraví mě Andie.

"Jak se sakra jmenoval?" ptám se. Myslím, že to začínalo na F. V hlavě si ho jasně vybavuji. Tmavé rozcuchané vlasy, zamhouřené modrošedé oči. Měl takový dolíček, který se objevil, když se smál, což dělal často. Celý den jsem ho s Andie pozorovaly při kreslení a později večer nás se svým partnerem vzal na večeři. Je to tak, strávily jsme celý den obdivováním kluka, z kterého se vyklubal gay. Bylo to první Andieino, ale ne mé, setkání s homosexuálním umělcem. Ukázal se to být skvělý člověk a téměř rok jsme si posílali příležitostné e-maily. Zajímalo by mě, co se s ním stalo.

"Něco takového bychom měly spíš probírat u aromatické kávy," žertuje Andie.

"Cože?" ptám se. "Pamatuješ, před lety dávali reklamu, kde se dvě ženy pokoušely vzpomenout na jméno nějakého Francouze?"

"Jean Luc," zasténám při vzpomínce, jak pitomá ta reklama byla.

"To je ono! Jean Luc!" zasměje se Andie a já se musím smát s ní.

Smějeme se, dokud mi po tváři nesjede slza.

"Smutný," snažím se potlačit smích. "Z mého života se stala reklama na kafe."

"Panebože!" Andieina tvář dostane výraz, který může být popsán jedině jako směs hrůzy a pobavení. "Jsme tak staré," směje se.

"Skoro důchodkyně," žertuji. Má na hlavě paroží, jak staré můžeme být?

"Možná, že tak staré ještě nejsme," řekne Andie, zatímco náš smích ustává. "Ale přijde to dřív, než si myslíš."

"Já vím," odpovídám a opírám se zády o gauč. "Čas si s námi hraje. Jednoho dne jsi puberťačka a dalšího..."

"Je to deset let a ty si uvědomíš, že nalézáš útěchu na místech, kde ses kdysi cítila uvězněná," řekne Andie jemně. Nedokázala bych to říct lépe.

"Jo," souhlasím. "Ale čím víc se věcí mění, tím víc zůstávají stejné," dodávám s myšlenkou na sebe a Dawsona.

"Pravda," přisvědčí Andie s drobným úsměvem. Zajímalo by mě, jestli myslí na sebe a Paceyho. Jsou vůbec nějací Andie a Pacey?

"Andie, můžu se tě na něco zeptat?" Myslím, že jsme byly přítelkyně dost dlouho na to, abych se mohla alespoň zeptat, jestli mezi ní a Paceym něco je.

"Jde o Paceyho?" zeptá se.

"Ehm, jo. Jestli nechceš odpovědět, nic se neděje. Vlastně mi do toho vůbec nic není, takže zapomeň, že jsem něco řekla."

"Je to zcela platonické," říká Andie. Asi se nemusím ptát.

"Hmm," je vše, co mohu říct. Z její tváře ale čtu, že je tam víc.

"Pořád tě miluje," říká mírně.

"Svým způsobem," odvětím taktně. "Ale nejspíš ne tím, jakým si myslíš." Je to taktní způsob, jak říci kamarádce, že vás neurazí, když bude chodit s vaším bývalým přítelem? Nejdřív to byl samozřejmě její bývalý. Myslím, že o tomhle se v příručkách společenského chování nepíše.

"Láska se mění, uvadá, končí a znovu začíná," pokračuji.

"Dawson?" ptá se.

"Ano," odpovídám prostě.

"Doufám, že ti to nevadí, Pacey mi to řekl."

"Stejně bys to zjistila," říkám.

"Tak to mezi námi chodí, co?"

"Žádné tajemství se neudrží dlouho." Ať už je zpráva dobrá nebo špatná, v naší partě se rozšíří velmi rychle.

Nastane chvíle ticha, kdy kolem opět prolétnou Alex, Lily a Amy. "Buďte opatrní!" Upozorní je jeden z dospělých.

"Chtěla bych, aby byl s někým, jako jsi ty," říkám nakonec. Nezmiňuji Paceyho jméno, ale jsem si jistá, že ví, o kom mluvím.

"Díky," usměje se a znovu se napije ze své skleničky. "Nemyslím, že cítí totéž."

"Možná ano," odvětím. "Možná zatím ne. Možná je to jen otázka času."

"Kdyby to někdy," má Andie nadále sklopené oči, "tak cítil, nechtěla bych, aby to bylo jen proto, že nemůže být s ženou, kterou opravdu chce."

"Andie," vstanu s nedbale uchopenou prázdnou skleničkou v ruce. "Jsi pro něj důležitější, než si myslíš."

15b

Pacey

"Jsou úžasné, Evelyn." Babička dělá ty nejlepší sušenky s kousky čokolády na světě. Babičce jsem začal říkat Evelyn před pár lety. Nikdy na to nic neřekla. Ale mezi námi, myslím, že se jí to líbí.

"Jsem ráda, že ti chutnají, drahý," říká a nalévá mi další sklenici mléka.

Když už mi venku byla moc velká zima, vešel jsem dovnitř a od té doby si v kuchyni s babičkou povídáme. Je legrační, že jsem se jí kdysi bál. Jednou jsem se s Joey vsadil o dolar (tak malí jsme byli), že nedokáže vyběhnout k babiččině domu a dotknout se dveří. Samozřejmě, že to nedokázala. Joey byla vždycky strašpytel. Jsou to milé vzpomínky.

Nemohu si pomoct a ze rtů mi unikne hlasitý povzdech. Zajímalo by mě, jestli to tak bude pořád, každá vzpomínka se stáčí na vzpomínku na Joey a jedna vzpomínka převáží druhou. Strávil jsem s ní tolik chvil, že by bylo nemožná vymazat si ji z hlavy. A ani bych to vlastně nechtěl. Joey byla jedna z nejlepších věcí, co se mi mohly přihodit.

Vím, že všechno, co se stalo, bylo pro dobro věci. Ale stejně to bolí. Když jsme se k sobě vrátili, myslel jsem, že je to napořád. Nebo jsem jen moc chtěl, aby bylo.

"Zlepší se to," říká babička a pokládá sklenici mléka na stůl.

"Jo, já vím." Má pravdu. Už jsem si tím kdysi prošel. Každý uplynulý den to bude bolet méně a méně, až to nebude bolet vůbec. Budu schopen si pamatovat to dobré a na to špatné zapomenout. A pak potkám někoho jiného, kdo mi rozbuší srdce.

"Jsme tu, lidi, takže můžeme začít!" Slyším silný hlas, který může patřit jen Audrey. Nečekal jsem je tu s Dawsonem ještě přinejmenším hodinu.

Všichni obrátí pozornost k novým tvářím. Jsou slyšet sborová přivítání. Zatímco se všichni hrnou k Audrey a Dawsonovi, držím se vzadu. Vidím, jak se Joey prodírá davem a doslova skáče Dawsonovi do náruče. Teď je to skutečné. Jestli ještě nejsou spolu, tak brzy budou. Políbí ho na tvář a pevně ho obejme. On ji políbí na vršek hlavy a jemně ji pohladí po vlasech. Vypadá to platonicky, přátelsky. Byl jsem ale přinucen si uvědomit, že když jde na Dawsona a Joey, tak nic není tak, jak to vypadá.

Teď ho táhne zástupem lidí do jídelny. Mám pocit, jako bych je šmíroval. Je tu dům plný lidí, takže nešmíruju; ale stejně mám pocit, že narušuju intimní chvilku.

"Ty jsem udělala pro tebe," slyším ji říkat. Jsem jediný, kdo se na ně teď dívá. "Je to spíš takový vtip."

"Skvělý," říká Dawson, když zvedá poklici. Jsou to borůvkové palačinky. Vzpomínám si na ty palačinky. Dělala je jen po sexu. Ale ne po každém sexu, jen po dechberoucím, vyčerpávajícím sexu. Ale oni ne... ne, Joey mi řekla, že si dávají na čas, cokoli to znamená.

"Už budou studené," říká Joey. "Dám je do ledničky a sníš si je zítra ráno."

"Sním si je hned," říká Dawson, jednu palačinku vezme do ruky, sroluje ji a ukousne si. "Pořád dobré."

Joey se na něj usměje. Je to ten pověstný poloúsměv, který nikdo jiný kromě ní nedokáže. "Musím tě znova obejmout," říká a znovu ho objímá.

Babička sleduje, jak se na ně dívám. Položí mi ruku na rameno. Dávám svou ruku přes její, vzhlédnu a pokusím se usmát.

"Myslím, že jsem to měl viděl," říkám. Babička jen mírně přikývne, jeden koutek úst svěšený. Vím, že nerada vidí jedno ze svých vnoučat nešťastné.

Ale nějakým zvláštním neidentifikovatelným způsobem mi to pomohlo. Vím, že Joey říkala, že chvíli počkají, než začnou vztah, ale já si nemyslel, že skutečně udělají, co říkají. Dawson a Joey si toho navzájem slíbili hodně. Vždy to bylo s těmi nejlepším úmysly, ale výsledek nikdy nebyl takový, jaký si plánovali.

Tohle je jiné. Čekal jsem buď vášnivé objetí nebo chladné a odtažité. Ale tohle se zdá tak... klidné, láskyplné, uspokojivé. A to jsem potřeboval vidět. Je to skutečné. Je to pravdivé. Myslím, že mi to nakonec pomůže. Možná pohnout se dál, ještě nevím.

"Hej," slyším jemný hlas za sebou a babičkou. Je to Andie. "Jsi v pořádku?"

"Jo, v pohodě." Vzhlédnu a usměju se na babičku.

"Fajn," říká Andie.

"Moc děkuju za sušenky, Evelyn. Jsou skutečně nepřekonatelné." Říkám a dávám ruce kolem babičky a Andie. "Ale myslím, že bychom se s Andie měli jít přivítat s Dawsonem a Joey."

Políbím babičku na tvář a z náhlého popudu Andie rovněž. Když s Andie odcházíme, pokouším se ignorovat vědoucí pohled babičky.


Joey

"Jsme tu, lidi, tak můžeme začít!" slyším se rozeznít domem hlas, který může patřit pouze Audrey. Dawson je tady!

Zapomínám na svůj věk a rozbíhám se k nim, zatímco stále vyrovnávám skleničku v ruce. Po cestě ji pokládám na stůl. "Dawsone!" křičím a doslova mu skončím do náruče. Voní hezky, jako sníh a mráz.

Líbám ho na tvář a pevně ho objímám a on mě políbí na vršek hlavy a jemně mě pohladí po vlasech.

"Počkej!" Odtáhnu se od něj a neúspěšně se pokouším o naštvaný tón. "Moc se na tebe zlobím. Měl jsi mi zavolat."

"Jo, před chvilkou jsi vypadala fakt naštvaně," odfrkne si Audrey.

"Letadlo přistálo dřív a chtěl jsem tě překvapit," říká Dawson s mírně nakloněnou hlavou. "Myslel jsem, že to bude příjemné překvapení."

"Bylo to příjemné překvapení," přiznávám neochotně.

Teď už se kolem Dawsona a Audrey všichni shromáždili a já musím trochu poodstoupit. Nemohu si pomoct a s pobavením sleduji, jak se dospělí halasně vyptávají na život v Hollywoodu a děti žadoní o dárky.

"Ach ne," pronese Dawson lítostivě. "Audrey, myslel jsem, že dárky máš ty."

"Ne," zavrtí smutně hlavou Audrey. "Já myslela, že jsi je vyzvednul spolu s ostatními zavazadly v Clevelandu."

"V Clevelandu?" zeptá se Alex politý hrůzou.

"Vy jste nechali naše dárky v Clevelandu?" vyčítavě se přidá Lilly.

Amy tam jen netečně stojí.

"Co je v té tašce, Audrey?" zeptá se Dawson na velkou červenozelenou tašku za jejich cestovními taškami.

"Dárky!" vykřikne Alex a žene se k tašce.

"To nebylo hezké," řekne Lilly vážně a rovněž běží za Alexem a Amy.

Všichni se smějí.

"Co jsme si mysleli?" zeptá se Dawson Audrey, hlas plný předstíraných výčitek.

"Jsme zlí," dumá Audrey. "Skrz naskrz zkažení."

"Kde je moje máma?" ptá se a natáhne krk nad hlavy lidí.

"Myslím, že je za domem a pokouší se s Jackem a Dougem rozsvítit vánoční světla."

"Na ty si pamatuju," usměje se Dawson. "Máme je věčnost. Doufám, že nevybuchnou nebo tak něco," žertuje.

"Pojď," říkám, beru ho za ruku a odvádím si ho do jídelny. Ruku má pořád studenou, a když tam dojdeme, vím, že bych ji měla pustit, ale nedokáži to.

"Ty jsem udělala pro tebe," říkám, zatímco mu neochotně pouštím ruku a dávám mu hrnec. "Je to spíš takový vtip," upřesňuji. Musím se dívat na podlahu, protože najednou je toho na mě moc. Jeho výška, jeho hruď, jeho usměvavá tvář, i jeho chladné ruce jsou omamující.

"Skvělý," říká, když zvedá poklici. Borůvkové palačinky. Vzpomínám si, že jsem mu je dělala každé ráno, když jsem byla u něj v Kalifornii. Pak, když ráno odcházel, jsem se ujistila, že má všechny dokumenty, než jsem mu podala diplomatický kufřík. Bylo to jak ze sitcomu z padesátých let, ale přišlo mi to patřičné.

"Už budou studené," říkám mu. "Dám je do ledničky a sníš si je zítra ráno." Pohnu se, abych si je vzala, ale Dawson odmítá.

"Sním si je hned," říká, jednu palačinku vytáhne a sroluje ji. Musím se trochu zasmát. "Pořád dobré." Nevěřím, že studené palačinky jsou nějak extra dobré. Ale zdá se, že mu chutnají.

"Musím tě znova obejmout," říkám a znovu ho objímám. Je to tak příjemné být v jeho náručí. Bude to mnohem těžší, než jsem si myslela.


Dawson

"Musím tě znova obejmout," říká Joey a dává kolem mě ruce. Odkládám palačinky, které mi udělala, a rovněž ji objímám. Jak bych mohl jinak? Její tělo je měkké a teplé a pouhý dotek její tváře na mé stačí, abych ji chtěl vzít nahoru do svého pokoje a dělat s ní věci, které normálně nejlepší přátelé nedělají - pokud nemají narozeniny. Tentokrát to bude ještě těžší, než jsem si představoval.

Asi bych ji měl pustit. Nemůžeme se objímat celý večer, jakkoli by mi to bylo příjemné. Tak ji pouštím.

"Díky," říkám. "Za palačinky." Nemohu si pomoct, natáhnu se a pohladím ji po tváři - jen trochu. Nemohl jsem odolat. Vždy jí to sluší, ale dnes vypadá úžasně. Nevím, jestli je to něčím, co udělala, nebo je to proto, že se na ni mohu skutečně dívat, obdivovat ji, tak, jak jsem po dlouhý čas nemohl.

"Dawsone, Joey," slyším hlas a kroky za sebou. Když se otočím, spatřím, jak k nám jdou Pacey a Andie. Mohu jen doufat, že to nebude moc trapné.

"Dawsone!" říká Andie a objímá mě.

"Sluší ti to," říkám a zatahám za její paroží. Bez ohledu na ženu, kterou se Andie stala, se občas vynoří záblesky bláznivé holky, kterou bývala. Dnes se tato její stránka projevuje parožím.

"Dawsone," napřáhne Pacey ruku. Panebože! Andie ho přinutila vzít si je taky.

Potřesu mu ruku a zkouším se nesmát jeho paroží. V očích se nám zračí vzájemný respekt, stejně jako tichý souhlas nechat minulost minulostí.

"Joey," říká Pacey.

"Pacey, vůbec jsem tě tu neviděla." Jejich objetí je něžné, ale vypadá neohrabaně. Pouhý pohled na mě mi stačí, abych věděl, že se nemám čeho bát. Dokonce se cítím fyzicky lehčí. Vždycky jsem měl strach, že Joey zavolá a sdělí mi, že se dali s Paceym zase dohromady. Ale když je vidím, vím, že je to pryč. Cokoli je svedlo dohromady, už neexistuje.

"To se ještě nestalo," ozve se nějaká žena. Myslím, že se jmenuje Eleanor Harperová. Poznávám v ní jednu z kamarádek babičky.

Všichni jsme poněkud zaražení. Netuším, o čem to ta žena mluví.

"Dva páry pod jmelím," upřesní žena.

V duchu zasténám a vzhlédnu. Tohle může být nová definice trapnosti.

"No," naléhá. "Do toho." Co mají staří lidé s jmelím? Jako by nedokázali odolat popichování nevědomých bláznů, kteří se pod ním ocitnou.

Je slyšet hromadné šoupání nohami a pohledy všech zúčastněných bloumají na všechny strany.

"Dvě krásné dámy a obě pořád nepolíbené," přidá se její společník. Pokud si dobře vzpomínám, jmenuje se Ernie, a když jsem byl malý, honil nás od svého domu. Doufám, že já nikdy nebudu lidi trápit, jen proto, že jsou mladší než já. Pozdě. Vzpomněl jsem si na tu dnešní boudu s dárky.

Pacey se nakloní a dotkne se Andieiny tváře. Trochu se ošiji a podívám se na Joey, abych viděl její reakci, ale Joey má sklopenou hlavu. Pacey Andie jemně políbí a pak si trochu odkašle.

"Půjdu najít Douga," řekne Pacey.

"Já taky," následuje ho Andie.

Zůstáváme tu jen já, Joey a senioři. Po pravdě jsem nervózní. Potí se mi ruce a najednou mi vyschlo v ústech. Cítím se jak teenager na konci prvního rande. Nakloním se a pomalu a opatrně ji políbím na čelo. Víc na zaplněném vánočním večírku nedokáži.

"Hmmph," pronese stařík, než i s manželkou odejdou.

"Tááákže," ozve se Joey. Proč mají lidé potřebu to říkat, aby zaplnili mezery v čase?

"Tááákže," asi to zaplňuje mezery docela dobře.

Přitáhnu židli, aby se mohla posadit.

"Vzpomínáš, jak když jsme byli děti, tak jsem se na těhlech večírcích vytratili nahoru a koukali celý večer na filmy?"

"Nedostalo nás právě to minule do problémů?" Nechtěl jsem to říct, vyklouzlo mi to. Teď se červená, což je okouzlující, ale i zahanbující.

Vrací to vzpomínky na náš poslední vánoční večírek. No, vrací se mi to, na co si dokážu vzpomenout. Nevinný návrh jít se dívat na filmy se proměnil ve velmi opilé Dawsona a Joey, kteří se spolu málem vypsali, než nás našla moje matka. Matka následovaná Paceym a Jen, pro přesnost.

"Pořád nemůžu myslet na Vánoce, aniž bych si na to nevzpomněl," přiznávám.

"Ty," zasměje se Joey, ale zčervená ještě více. "A já už nikdy nemůžu slavit narozeniny stejně jako dřív. A to bylo před šesti lety."

Směji se rovněž. "Já taky nemůžu slavit tvé narozeniny stejně ako dřív."

"Pojď," vstanu.

"Kam jdeme?" ptá se.

"Koukat na filmy. V televizi určitě právě teď běží 'Život je krásný'."

Vstane, ale zůstane na místě. "Žádné blbiny," říkám a dostane se mi od ní skeptického pohledu.

"Joey," beru ji za ruku. To se smí, ne? Dělali jsme to, když jsme byli přátelé, proč toho nechávat teď? "Pojďme."


Joey

"Myslela jsem, že jsi mluvil o 'Život je krásný'," poňoukám. Ve skutečnosti se s ním moc dobře bavím. Ale nejsem si jistá, že to byl až tak dobrý nápad, abychom byli sami. Každý náhodný dotyk a nenápadný pohled ještě zvyšuje už přítomné sexuální napětí.

"No, 'Grinch' není špatný," usměje se Dawson.

"Lepší."

"Ty myslíš, že 'Grinch' je lepší film než 'Život je krásný'?" zeptá se Dawson nevěřícně.

"Jo, je barevný, jsou tam roztomilí Kdovíci, a když Grinchovi naroste srdce, co by mohlo být roztomilejšího?"

"To je všechno pravda, ale 'Život je krásný' toho obsahuje mnohem víc. George Bailey je nečekaný hrdina. A kromě toho je téma toho filmu silnější. Život žádného člověka není bezcenný, pokud má přátele. Co by mohlo být klasičtějšího?"

"Pravda," připustím. Co by mohlo být klasičtějšího než tohle? Dawson a já se u něj v pokoji díváme na filmy. Přeme se a analyzujeme jako kdysi. "Ale tématem 'Grinche'je taky přátelství."

"Shodneme se, že se neshodneme?" zeptá se Dawson a přesune k nohám postele vedle mě.

"Může být," prohlásím.

"Říkal jsem ti, že ti to sluší? Víc než sluší," říká.

"Ne," usměji se. "Říkáš mi to teď?" Fakt bych s ním neměla flirtovat. Nejspíše to není moc dobrý nápad ve světle toho, na čem jsme se dohodli. Ale existují určité věci, u kterých si nemohu pomoct. Flirtování s Dawsonem je jedna z nich.

"Ano," říká. "Sluší ti to. Moc ti to sluší."

"Tobě taky," nejsem schopna potlačit úsměv. "Moc ti to sluší." Bože a je to tak, zvlášť na někoho, kdo má za sebou let přes celý kontinent. Vlasy má rozcuchané, ale mě se tak stejně líbí víc. Ale vypadá šťastně, uvolněně.

"Ale víc se líbí, když máš vlasy rozpuštěné." Po tom, co jsem se s nimi půl hodiny dělala, aby se mu líbily, se mu víc líbí tak, jak je nosím obvykle. To je celý Dawson.

Mohu se na něj jen ušklíbnout. "Víš," založím si ruce na hrudi. "Daly mi docela zabrat." Je to nejpřísnější tón, který ze sebe dokážu dostat. Nemyslím, že je příliš přesvědčivý.

"Líbí se mi to," říká rychle. "Fakt. Je to moc hezký. Já jen... myslel jsem, že se mi líbí i tak, jak je máš vždycky."

"Jo, jen si kopej ještě hlubší hrob," poňoukám. "Klid," říkám mu a odkopávám si boty. Dívám se mu do očí a vyndavám si sponky, které mi vlasy drží.

"Lepší?" ptám se s úsměvem.

"Ne. Nemyslel jsem, aby sis je vyndala. Promiň, Jo." Je zábavné vidět ho takhle vystresovaného. Ale je přílieš vidět ho na dně, protože si myslím, že mohl ublížit mým citům.

"To je dobré," usměji se. "Jenom jsem si tě vychutnávala. O nic nejde, přísahám."

"Máš fakt hezké vlasy," říká. Pak se natáhne a dotkne se jejich konečků. "A taky jemné," zašeptá. A doprčič. Tohle je moc.

"Díky," říkám jemně a pokouším se nečervenat. Nejlepší bude, když se na něj nebudu dívat a budu se soustředit na Kdovíkdy na obrazovce.

Dawson se přesune za mě. Cítím na zádech a na krku jeho pohled. Možná bychom se měli vrátit na večírek.

"Dawsone," začnu.

"Jo?" Bože, teď mě po vlasech hladí. Je to příjemné; pokojné a smyslné zároveň. Je to možné? Je to tak dávno, co si hrál s mými vlasy. Myslím, že nám bylo šestnáct. Páni, deset let se zdá být svým způsobem věčnost a svým způsobem včera.

"To nic." Trochu zakloním hlavu a opřu se mu o hruď. Tohle není dobré.

Nic neříká a já se bojím promluvit. Tancujeme na okraji platonického tulení a něčeho jiného.

"Mmmm." Doprčič. Zasténala jsem? To je tak trapné. Nic neříká a já přemýšlím, jestli to vůbec slyšel. Bože, doufám, že ne. Sténání, když si nejlepší kamarád hraje s vašimi vlasy, se moc nesluší.

"Dawsone?" ozvu se.

"Jo?" odvětí.

"Proč jsi mě předtím dole nepolíbil?" Musím to vědět.

Nic neříká, jen si dál hraje s mými vlasy. Jestli nechce odpovědět, taky dobře.

"Bál jsem se," odpoví nakonec.

"Bál?" ptám se.

"Bál jsem se, že když tě políbím, nedokážu přestat." Když to říká, páteří mi projede elektrická jiskra. Doufám, že necítil, jak jsem se zachvěla. Jak to dělá, že se cítím jako nejvíce žádoucí žena, která kdy spatřila světlo světa?

Pootočím hlavu trochu doleva, abych mu viděla do tváře. Jeden koutek úst má zvednutý. Trochu se k němu přiblížím, abych mu dala pusu na tvář, jen aby viděl, co cítím. Polibek je spíše na koutek jeho úst než na tvář. Myslím, že se chci odtáhnout, ale nemohu. Téměř jako by mi tam rty držel magnet.

Nejsem si jistá, jestli jsem to já nebo Dawson, kdo se pohne tak, aby se naše rty setkaly. Nejdříve je to zkusmé, trochu experimentální. Z nějakého důvod vždy, když se políbíme, opravdu políbíme, je to jako by mezi těmi polibky neuplynula žádná doba. Jako bychom se líbali věčně bez začátku a bez konce. Už nejsme prostí smrtelníci; překročili jsme pozemské bytí a dosáhli vyššího stupně existence. Usměji se proti jeho ústům, když si uvědomím, jak holčičí dokáži někdy být.

Do hry teď vstoupily jeho ruce. Jsou všude. Na mých vlasech, bocích a prsou. Teď mi rozepíná halenku. Byly časy, kdy jsme byli mladí a on se nejdříve zeptal. Bylo to milé, ale po čase by to lezlo na nervy. Smělý Dawson se mi líbí více. Takhle naživu jsem se dlouho necítila. Tak dlouho, že si už ani nepamatuji, kdy to bylo naposledy.

Ale nemůžeme. Pracovala jsem na sobě příliš tvrdě, abych nechala vášeň zastínit můj úsudek. Pokud to dnes uděláme, když nejsem připravené, je možné, že už to pak neuděláme nikdy. Ale pokud to dnes neuděláme, třeba už nikdy nedostaneme další příležitost.

"Počkej," hlesnu a trochu se odtáhnu. "Ne, že bych to nechtěla, ale... neměli bychom. Ještě jsem si to nedala v hlavě do pořádku. Nebylo by to správné."

"Promiň," odvětí a úplně se odtáhne. "Nechtěl jsem tebe tlačit."

"Netlačil," ujistím ho a zapínám si halenku. To je děs. Chci to. Bože, jak já to chci. "Já políbila tebe."

"Políbila, viď?" žertuje, ale dech má nevyrovnaný.


Dawson

Jen jsem se chtěl dotknout jejích vlasů. Jsou to roky, co jsem to mohl udělat naposledy. Byly tak jemné na dotek, jak jsem si je pamatoval. A jakmile jsem se těch vlasů dotkl, zoufale jsem si k nim chtěl přivonět.

Nečekal jsem, že mě políbí. Nebylo to na ústa a nebylo to ani na tvář. Něco mezi, jestli je to možné. Nemohl jsem si pomoct. Jako by nějaká magnetická síla přitáhla mé rty k jejím. Nejdříve jsme se opatrně testovali. Ale teď se navzájem pijeme jak evropské filmové hvězdy. Je to erotické i důvěrné. Je to živočišné i klidné. Jak jedna žena tohle dokáže jedním polibkem mi skoro uniká, skoro. Vždy jsem věděl, že to bude takové.

Je to, jako kdybych si najednou vzpomněl, že mám ruce. A ty ruce mají vlastní vůli. Jsou všude. Klouzají po jejím pasu, po jejích ramenou a přes prsa. Bezmyšlenkovitě ji rychle začínám rozepínat blůzu. Byly doby, když jsem byl nadržený teenager a kdy bych se jí nejdříve zeptal. Musím se nad tím klukem, kterým jsem byl, usmát. Cítím, jak mi pod dlaněmi tvrdou její bradavky. Možná nemám k tomu nadrženému teenagerovi zase tak daleko.

"Počkej," hlesne a trochu se odtáhne. Naše těla se stále dotýkají; naše rty jsou od sebe jen pár centimetrů. Sakra! "Ne že bych nechtěla, ale neměli bychom. Ještě jsem si to nedala v hlavě do pořádku. Nebylo by to správné."

Teď se cítím jako parchant. Vyeskaloval jsem to. Ani mě nenapadlo pomyslet na načasování. Nechci, aby si myslela, že jsem ji chtěl do něčeho tlačit. "Promiň," říkám a úplně se od ní odtáhnu. "Nechtěl jsem na tebe tlačit."

"Netlačil." Znovu si zapíná blůzu. To je děs. "Já políbila tebe."

Jo, políbila mě první. A nebyl to zrovna nevinný polibek. "Políbila, viď?" Pokouším se žertovat, ale jsem stále, ehm, vzrušený. Zatnu pěsti a pokouším se myslet na nesexy věci. Jak Toddovi při charitativním baseballovém zápase praskly kalhoty. Pokud mě vzrušení nezbaví tohle, tak nic.


Joey

Nechtěla jsem ho celého nažhavit. Teď je mi to blbé. Od toho byla střední škola. Dawson zatne pěsti a já vidím, že je pořád, ehm, vzrušený.

"Ale mohla bych pro tebe udělat něco jiného. Jestli teda chceš," nabídnu se s drobným úsměvem.

Pozvedne obočí. "Vážně? To by nebylo pro etickému kodexu toho našeho čekacího plánu?"

"Ne," zamyslím se na chvíli. "Je to můj kodex a já říkám, že by to bylo v pořádku."

Téměř vidím, jak mu to se mu v hlavě otáčejí kolečka. Analyzuje situaci, zvažuje možnosti.

"Dawsone," říkám. Cítím ho přes kalhoty a ignoruji fakt, že ho chci uvnitř sebe. "Pojď. Je to v pořádku," škemrám.

"Ale my nejsme v Oválné pracovně," poznamená Dawson.

Musím se zasmát. "Vážně," začnu mu rozepínat džíny.

"Dawsone! Joey!" Alex a Lilly vpadávají s hurónským řevem dveřmi do pokoje. Dawson se okamžitě překulí na břicho. Díkybohu, že jsem si zapnula blůzu.

"Víte, není zdvořilé vpadnout k někomu do pokoje bez zaklepání," připomenu jim jemně. Není to jejich chyba, že jsem se ho právě chystala Dawsonovi vykouřit.

"Pardon," zamumlají.

"To nic," odvětím. "Ale příště zaklepejte."

"Přišli jsme koukat na filmy," řekne Lilly a vyleze si mi na klín. "Můžeme se dívat s vámi?"

"Jistě, zlato," odvětím a vyšlu omluvný pohled k Dawsonovi.

Tohle je pokolikáté? Potřetí, co nás někdo přistihl? Člověk by čekal, že se za těch deset let Dawson naučí zamykat dveře.


Pacey

"Joey," zavolám, když ji vidím scházet po schodech. "Hledal jsem tě."

"S Dawsonem jsem se s Lilly a Alexem koukali na filmy. Před pár minutami usnuli."

"To muselo být tím běháním," říkám a pokouším se ignorovat fakt, že celou dobu byla s Dawsonem. Co jsem čekal?

"Můžeme někam jít?" ptám se.

"Nejde o momentální stav našeho vztahu nebo jeho nedostatek," ujistím ji, když vidím její ustaraný výraz. To ji uklidní a vydá se za mnou do pracovny.

"Tady," řekne a podám jí malou krabičku. "Veselé Vánoce."

"Díky, Pacey," odvětí a začne ji rozbalovat.

"Víš co?" Zarazím ji. "Než to otevřeš, musím něco vyjasnit. Koupil jsem to, když jsme ještě byli spolu. Ale stejně chci, abys to měla. A není to pokus získat tě zpátky."

"Díky," říká sarkasticky.

"Víš, co myslím," pokouším se to uvést na pravou míru. Nechtěl jsem, aby to vyznělo tak hrubě. Ale je to lepší, než aby si Joey myslela, že je to nějaký trapný pokus jak ji získat zpátky. "Jenom nechci, abys to pochopila špatně."

"Jo," odvětí. "Vím, jak to myslíš."

"Otevři to," navrhnu.

Joey přejede prstem po krabičce. Vím, že se rozmýšlí, zda ji má otevřít.

"Není to zásnubní prsten ani nic takového." Trochu se usměje a vidím, že se trochu uklidnila.

Když krabičku otevře, usměje se. To je dobré znamení. Doufám, že tp není moc patetické jí dát takový dárek, když jsme se rozešli. Koupil jsem jí to a chci, aby to měla.

"Je vážně moc pěkný, Pacey." Jsem rád, že se jí líbí. Teď se necítím jako takový ubožák.

Je to náramkový přívěšek. První náramek, který jsem jí koupil, jsem musel speciálně objednat -- malou stříbrnou knížku. Chtěl jsem v tom pokračovat a koupit jí pokaždé nový přívěšek k narozeninám, Valentýnu, při speciálních příležitostech. To teď už nepůjde.

Tenhle náramek je poslední věc, kterou pro ni musím udělat. Je to definitivní ukončení. Je to pro mě stejně jako pro ni.

"Díky," říká. "Bylo to od tebe moc milé."

"Nemáš za co, Jo." Je zvláštní, jak rychle se věci mění. Před pár týdny byla Joey to nejdůležitější v mém životě. Pořád je pro mě důležitá, ale už méně.

"Počkej tady," říká. "Něco pro tebe mám."

Dokončení příště...