Úvod Scénáře Spoilery Povídky Obrázky Různé Odkazy

X způsobů, jak mohl skončit Dawsonův svět

Ivan Sosna


Seriál skončil, jak skončil. Každému je ale jasné, že to mohlo být i jinak. Podívejme se na sumář možností, jež se nabízely.

1a) happyend očekávaný
Favorit většiny nářků na webu. Svatba Dawsona s Joey není sen, ale skutečnost, jíž vše končí. Pohádka má svůj správný konec. Princ si odvádí princeznu. Nic jiného v tu chvíli neexistuje. (Konec nejočekávanější, ale taky nejméně originální.)

1b) happyend obrácený
Joey se definitivně dává dohromady s Paceym, Dawson se soustřeďuje na filmařinu. (Konec silně překvapivý.)

1c) happyend dvojitý
Joey se rozhoduje pro Dawsona a Pacey se opět dává dohromady se svou první velkou láskou Andie. (Konec kompromisní a nejméně zraňující.)

1d) happyend absolutní I/II
Odehrává se ne za pět, nýbrž za padesát let. Závěr ukazuje zestárlé a zešedivělé hrdiny v kruhu široké rodiny. V ní vyniká vnučka, jež jako by z oka vypadla dvacetileté Joey, a dcera, jež je přesně Joey + 25 let navrch. Ze scény, případně z krátké konverzace vyplývá, že oba senioři spolu prožili krásný život. Varianta I = DJo, varianta II = PJo. (Konec značně kýčovitý.)

1e) happyend ještě absolutnější I/II
Ideálně za šedesát let. Při příležitosti pohřbu hrdinů se vzpomíná na to, jak krásný život spolu strávili. Opět možnost variant I a II. (Konec ještě kýčovitější.)

2. konec zcela otevřený
Joey odjíždí do ciziny a zanechává za sebou zlomeného Dawsona a zlomeného Paceyho. Není nikterak jasné, jak se vše může vyvinout dál. (Konec oportunisticko-alibistický.)

3. katastrofický doják I/II
Joey se rozhodne pro Dawsona (I)/Paceyho (II). Vyvolený ale krátce nato umírá při autonehodě (leteckém neštěstí, vykonávání hrdinského skutku apod.). Joey je ale se zemřelým těhotná a zůstává s tím druhým, aby nebohé budoucí dítě vychovali společně. (Konec slzavě kýčovitý.)

4. katastrofický doják absolutní
Všichni tři jsou zase velcí přátelé jako na začátku, i když není jasné, jak se Joey rozhodla. Než se to stačíme dozvědět, tragicky všichni tři umírají (viz 3). (Konec slzavě kýčovitý a alibistický současně.)

5. závěr homosexuálně šokový I
Dawson dává přednost filmařině, Hollywoodu a Spielbergovi. Podobně jako kdysi Jack v sobě objeví homosexuální sklony a provede svůj coming-out. Na statutu duševních spřízněnců to ale nic nezmění. (Konec rádoby moderní a „korektní“, avšak naprosto násilný.) Joey
5a) končí logicky s Paceym (Konec navíc nevynalézavý.)
5b) odjíždí se vzpamatovat do ciziny (Konec navíc nevynalézavý a alibistický.)
5c) vstupuje do kláštera (Konec navíc nemístně archaický.)
5d) spáchá sebevraždu (Konec navíc laciný a odbytý.)

6. závěr homosexuálně šokový II
Joey zjistí, že ji mnohem více přitahují ženy a deklaruje se jako lesbička. Zůstává ale kamarádkou obou a Dawsonovým duševním spřízněncem. (Konec viz 5.)

7. závěr realisticky šokový
Skončí závěrečná dvojepizoda a SKUTEČNÍ středoškoláci Joey, Dawson a Pacey (hrdinům nejsou vůbec podobní) vstanou od obrazovky a nepříliš vybíravě komentují shlédnuté. Konstatují, že se takhle nemluví, že dnešní mládež taková není, že to všechno bylo dost za vlasy přitažené, ale že to zaplaťpámbu přežili. (Konec silně nečekaný, netradiční, ale dost samoúčelný.)

8. závěr sci-fi šokový
Přilétá hrdina Joeyina nejoblíbenějšího filmu (E.T.) a odnáší si Joey s sebou. (Konec absurdní.)

9. závěr katastrofický absolutní
Země se srazí s asteroidem a život na ní zanikne. Seriál tak konečně bez spekulací končí. (Správně by měli zahynout i všichni tvůrci, herci a diváci.) (Konec zcela absurdní.)

Jistě uznáte, že to, co se nám nakonec skutečně naservírovalo, bylo ještě snesitelné. Čistě z hlediska nabízejících se možností mohlo být i hůře, nemyslíte?

© ivan květen 2003