Úvod Scénáře Spoilery Povídky Obrázky Různé OdkazyRozhovor s autorem alternativní 7.série, dvacetiletým Kanaďanem, jenž se v civilu jmenuje Peter a na Netu si říká LeeryAndPotter.


FRANCES: První otázka - Kdy jsi začal psát a proč? Všem fanouškům je zřejmé, že máš pro psaní velký talent.

PETER: Je to legrační příběh. Když jsem byl malý, tak jsem se po zkouknutí filmu pokoušel přehrávat, jak jsem si myslel, že to dál pokračovalo. Šel jsem do parku a předstíral, že jsem postavy z toho filmu, a tak pokračoval v příběhu. Psát jsem začal, až když jsem se poprvé dostal k Internetu. Právě skončila 3.série Dawsonova světa a já byl, mírně řečeno, zklamaný. Narazil jsem na fanynku, která napsala vlastní pokračování dalšího děje, a tak jsem se rozhodl napsat vlastní verzi. Nejenže mi to zvedlo náladu, ale zvedlo to náladu i jiným fanouškům. Takže jakmile ten příběh skončil, pustil jsem se do dalšího. A pak dalšího, přičemž jsem se v průběhu času zlepšoval. (pozn. překladatele: Překlad povídky, která Petera inspirovala ke psaní, vás na těchto stránkách v brzké době čeká a nemine. Napsala ho zpovídající Frances.)

FRANCES: Velmi obrazotvorné.

PETER: Děkuji.

FRANCES: Takže se dá říct, že tě k psaní dokopalo čtení povídek. Sám ses pak stal v povídkovém světě oblíbeným.

PETER: (smích) Jo. Ale tak to chodí. Každý umělec začal, protože ho k tomu někdo jiný inspiroval.

FRANCES: To je pravda. Souhlasím.

PETER: Další otázka?

FRANCES: Máš nějakou radu či moudro pro ty, kteří sami chtějí začít psát?

PETER: Má jediná rada je používat představivost. Pište, co byste si přáli, aby se stalo. A také, i když nemáte nějakou postavu rádi, nepište ji jako záporáka. Každá postava je něčí oblíbená, a když k ní přistoupíte s respektem, můžete zaujmout čtenáře, kterým by se jinak váš příběh nelíbil.

FRANCES: To mi přijde jako velmi dobrá rada.

PETER: Chvíli mi zabralo, než jsem si to uvědomil. Ale jakmile jsem na to přišel, zjistil jsem, že jisté postavy mají své silné stránky. Jen musíte vědět, kde je hledat.

FRANCES: No, pusťme se do alternativní 7.série, můžeme?

PETER: Jistě.

FRANCES: Nejdříve ze všeho musím říct, že je to báječné čtení. Odehrává se mi to před očima, jako by to byly skutečné epizody.

PETER: Díky.

FRANCES: Kolik epizod zbývá?

PETER: V plánu je 24 epizod. Možná to zkrátím na 23, záleží na tom, jaká bude situace.

FRANCES: Chápu. Myslím, a jsem si jistá, že spousta ostatních čtenářů se mnou bude souhlasit, že způsob, jakým jsi dal dohromady Dawsona a Joey a Paceyho a Andie, byl nejen krásný, ale i velmi věrohodný. Nemohl bys nám naznačit, co pro tyto dvě oblíbené dvojice v budoucnu chystáš?

PETER: Mým hlavním cílem v prvních deseti epizodách bylo znovu oživit to, co jsem na Dawsonově světě miloval nejvíce. Přiznejme si to... předchozí scénáristé zanechali v seriálu pořádný nepořádek. (pozn. překladatele: Řeč je o předposlední epizodě 6.série, na kterou alternativní 7.série navazuje.)

FRANCES: To tedy ano... a tys ho moc hezky uklidil.

PETER: Dawson a Pacey, kdysi druhý nejsilnější vztah v seriálu, si zase šli po krku. Joey stále nevěděla, kterého z nich chce, o Andie jsme celé dva roky neslyšeli, jediný dospělý byl smrtelně nemocný, a všichni prakticky ztratili cíl. Možná to bylo pohodlné nechat Dawsona a Paceyho obnovit přátelství mimo kameru, ale abych to udělal jinak, musel bych tomu věnovat tak pět epizod. Předchozí scénáristé nechali otevřená vrátka, takže to nejlepší, co jsem mohl udělat, bylo nechat je znovu spřátelit, ještě než se Joey vrátí.

FRANCES: Moudré rozhodnutí.

PETER: Čas doznání - jsem fanoušek Dawsona a Joey. Nejen proto, že se mi spolu líbí, ale protože věřím, že člověk nemůže být skutečný DC fanoušek a nemít je rád. Jsem ovšem také velký fanoušek přátelství Dawsona a Paceyho. Dawson a Joey jsou sice srdcem, ale Dawson a Pacey jsou tím, co drží tělo pohromadě. Ten trojúhelník by neskončil, pokud by jeden z nich o své vlastní vůli neustoupil. Jinak bychom se pořád točili v tomtéž bezvýchodném kruhu.

FRANCES: Zcela souhlasím. Jsem ráda, že jsme se v této sérii toho prokletého trojúhelníku zbavili.

PETER: Jedna věc, co jsem chtěl ukázat, byla, že bez ohledu na své rozdíly jsou si Dawson Leery a Pacey Witter velmi podobní. Stejně jako Dawson si i Pacey zaslouží šťastný život. A popravdě řečeno byl nejšťastnější, když byl s Andie. Prozařovala jeho svět a poháněla ho.

FRANCES: Souhlas. Vždycky jsem byla fanoušek Paceyho a Andie. Každý, kdo viděl 2.sérii, ví, že patří k sobě.

PETER: Co se týče budoucnosti, očekávejte, že se jim do cesty postaví několik výzev z jejich minulosti. Paceyho dostihne jedna z jeho minulých chyb a velmi brzy se znovuobjeví přízrak z jejich středoškolského vztahu.

FRANCES: Hm... to zní napínavě. Nemohu se dočkat, co bude dál!

PETER: Ohledně Dawsona a Joey se odehrají jisté věci, které se měly odehrát už dávno. Ti dva ví, že se milují. Nyní to jen musejí přetavit ve vztah... což se snadněji řekne, než udělá. Jen to, že Joey přijala své city k svému celoživotnímu kamarádovi, nutně neznamená, že její 'hledání sama sebe' skončilo. V následujících epizodách očekávejte jeho pokračování.

FRANCES: Další otázka - Je zřejmé, že psaní celé série je spousta práce. Máš vůbec nějakou výpomoc, nebo jsi v tom sám s tvou úžasnou představivostí?

PETER: Obecně řečeno sám. Důvod, proč jsem od léta nepokračoval skoro v žádné ze svých dalších povídek, je, že mi 7.série zabírá spoustu volného času. Ale dvě fanynky mi radí se zápletkami. Jedna z nich, Karen, možná sama jednu epizodu napíše. Uvidíme, jestli jí to vyjde.

FRANCES: Skvělé! Karen také báječně píše.

PETER: Vyřídím jí to.

FRANCES: A až 7.série skončí, co dál? Myslím, že spousta fanoušků přemýšlí, jestli bude 8.série.

PETER: O tom, musím říct, jsem se ještě nerozhodl. Jak jsem již řekl, takhle sólo to zabírá spoustu času. Ale řeknu ti, a ode mě to nemáš, že konec 7.série má v sobě příchuť konečnosti. Neříkám, že nebude 8.série, ale pokud ano, bude postavena hodně jinak než ta současná.

FRANCES: To zní velmi zajímavě.

PETER: Vždy jsem měl k Dawsonovu světu osobní vazbu. Začal, když jsem nastoupil na střední, postavy maturovaly, když jsem maturoval já, a skončí vysoké, až já ji skončím. Takže když říkám, že nevím, co přijde dál, mluvím jak o postavách, tak o sobě. Ale určitě mohu říct, že jste o mně neslyšeli naposledy. Co se týče budoucích povídek mám pár nápadů. Konkrétně crossover, v němž by se zkřížily cesty Dawsona, Joey, Paceyho a jistého přátelského souseda, který leze po zdech. (pozn. překladatele: Spider-man :-))

FRANCES: No, určitě doufám, že budeš psát víc povídek, až 7.série skončí. Možná nějaké crossovery? U těch se člověk vždy pobaví. (pozn. překladatele: Crossover je typ povídky, v níž se objevují postavy z dvou či více seriálů)

PETER: Nemluvil jsem o tom právě?

FRANCES: Jedna z mých oblíbených epizod 7.série je ta, kde se s partou z Capeside setkají Andy a Ephram z Everwoodu. Objeví se ještě, než 7.série skončí?

PETER: Rád bych, aby ano. Uvidíme, co se stane. Můžu na chvíli něco o crossoverech?

FRANCES: Jasně.

PETER: Crossovery jsou typy povídek, které se píší nejsnadněji i nejobtížněji. Na jednu stranu vznikají téměř sami. Kdo nikdy nepřemýšlel, co by se stalo, kdyby se setkali hrdinové jeho dvou oblíbených televizních seriálů? Ale když se do takového příběhu pustíte, musíte mít na paměti, že se občas odehrávají v úplně odlišných světech. Seriál jako Everwood má velmi podobnou atmosféru s DC. To by také měl, když v něm má hlavní slovo bývalý producent Dawsonova světa Greg Berlanti. Je velmi snadné přenést postavu z jednoho seriálu do druhého.

FRANCES: Jo, v té epizodě to působilo velmi přirozeně. A moc pěkně se to četlo.

PETER: Na druhou stranu u seriálů jako Buffy, přemožitelka upírů či Smallville je to obtížnější. Dawson, Joey a ostatní z party žijí v relativně 'bezpečném' světě, kde upíři, mimozemšťané a jim podobní neexistují. Vzhledem k tomu, když chcete, aby se ty dva seriály setkaly, musíte přenést jedny postavy do světa těch druhých. Když se to stane, musíme hrát podle 'pravidel' toho druhého světa. Jinak by to nefungovalo. Můj první pokus v tom duchu je v mé první práci vůbec. V té Capeside navštívil Angel. Ale po celou epizodu jsem nemohl zmínit, že je upír. Mohl jsem na to dělat narážky, to jistě. Ale pokud jde o Capeside, podobná magická stvoření neexistují. Pak je tu samozřejmě ta záležitost s odkazy na popkulturu. Je obtížné, aby se v Capeside objevila postava z Roswellu, když víme, že ho Jen pravidelně sleduje. Ale na druhou stranu Chris je jednou z hlavních postav...

FRANCES: Je nějaký seriál, z něhož si ještě nenapsal povídku, ale chtěl bys? Co třeba nová posedlost zvaná The OC? (pozn. překladatele: Nový seriál pro mladé, na který se hladově po skončení našeho seriálu vrhli snad všichni DC fanoušci, ale o kterém vám toho moc říci nemohu, protože jsem z něj zatím viděl jen tato music videa.)

PETER: Jsem velký fanoušek The OC. Nebuďte příliš překvapení, když se na něj v nějaké epizodě objeví odkaz. Vykazuje hodně podobností s rannými sériemi Dawsonova světa. Ryan je jako Dawson, Seth je jako Pacey, Marissa je kombinací Joey a Jen, atd... nepřekvapilo by mě, kdyby jeho scénáristé byli sami staří DC fanoušci.

FRANCES: Jako velký OC fanoušek souhlasím se vším, co jsi právě řekl.

PETER: Další seriál, z něhož jsem ještě nic nenapsal, je Buffy, přemožitelka upírů (nebo její spin-off, Angel), ačkoli jsem její fanoušek tak dlouho, jako jsem DC fanoušek. Jednoho dne bych si rád zkusil s těmito postavami pohrát, pokud si někdy najdu čas.

FRANCES: Ano, psaní povídek zabírá spoustu času, ale když dostáváš ohlasy a lidé ti emailují s tím, že se jim tvůj příběh líbil, nevadí ti všechen ten čas, který na to padl, že?

PETER: Vědět, že se někomu vaše práce líbila, je ten nejlepší pocit na světě. Jen vědomí, že jste někoho potěšili, je samo odměnou.

FRANCES: A s touto poznámkou bych ti ráda poděkovala za čas, který jsi tomuto rozhovoru věnoval, a za skvělou práci, kterou odvádíš na alternativní 7.sérii.

PETER: Bylo mi potěšením. Doufám, že druhá polovina série se bude líbit stejně tak.